Utrzymanie sylwetki bez nadwagi to nie tylko kwestia preferencji, ale przede wszystkim zdrowia. Odchudzać można się na wiele sposobów, jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu wagi, należy wprowadzić w życie kilka zasad zdrowego odchudzania. Podpowiadamy, co może pomóc.
Zrównoważona dieta
By schudnąć, trzeba jeść – drastyczne obniżanie kaloryczności posiłków nie sprawdzi się w żadnym przypadku. Organizm w tym czasie nie pozbędzie się tkanki tłuszczowej, a jedynie wody, zacznie również spalać mięśnie. Nie tyle kaloryczność posiłków powinna mieć znaczenie ile zawartość tego, co znajdzie się na Twoim talerzu. Podczas procesu nie rezygnuj z tłuszczy czy białka. To właśnie one zapewnią Ci poczucie sytości, nie spowodują również gwałtownych skoków cukru i insuliny, dzięki czemu będziesz miał mniejszą ochotę na podjadanie między posiłkami. W dobrze zbilansowanej diecie efekt jo jo nie powinien się pojawić.
Woda i jeszcze raz woda
Zazwyczaj pijemy zbyt mało wody w ciągu dnia. Kawa, herbata, soki czy zupy nie powinny nam jej zastępować. Dzień warto zacząć od szklanki ciepłej wody, np. z dodatkiem świeżej mięty i soku z cytryny.
Aktywność fizyczna
Powinna być dostosowana do Twoich możliwości i tego, co lubisz robić. Zbyt intensywna aktywność fizyczna może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Ważna jest regularność i technika wykonywanych ćwiczeń, nie liczba powtórzeń czy spalonych kalorii.
Zdrowe przekąski
Podczas diety nie rezygnuj ze swojego ulubionego jedzenia. Jeśli lubisz sięgać po owoce, łącz je np. z orzechami, które zmniejszą wzrost poziomu cukru we krwi.
Spokojnie i bez przesady
Odchudzanie nie powinno być jednorazowym skokiem, a zmianą stylu życia. Wówczas możesz liczyć na utrzymanie się efektów. Warto podejść całego procesu z cierpliwością i dystansem, by nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu. Efekty na pewno z czasem się pojawią. Jeśli jednak trudno o spadek obwodów, warto zgłosić się do lekarza.
Zrób wyniki badań
Proces odchudzania może przebiegać pod okiem lekarza czy dietetyka. Zgłoś się do nich, jeśli trudno komponować Ci posiłki lub podczas odchudzania czujesz spadek formy i energii. Zdarza się, że współistniejące choroby, np. niedoczynność tarczycy czy insulinooporność, mogą utrudnić cały proces utraty wagi.
Nie przesadzaj z ważeniem się
Ciężar ciała zmienia się w ciągu dnia i jest zależny od wielu czynników, zwłaszcza w przypadku kobiet, u których zmiana wagi może być skorelowana z fazą cyklu. Nie stawaj obsesyjnie na wadze. Wystarczy monitorować swoje postępy np. co miesiąc.
Zadbaj o komfort psychiczny
Jest bardzo ważny podczas odchudzania. Frustracja, zniecierpliwienie czy zbyt intensywne ćwiczenia mogą wpłynąć na wzrost poziomu kortyzolu, który z kolei spowolni proces spalania tkanki tłuszczowej.
Bez sztywnych zasad
Odstępstwa od diety czy rezygnacja z treningu nie zaprzepaszczą całego wysiłku, jaki włożyło się w odchudzanie. Od czasu do czasu warto odpocząć i zrobić coś, na co masz ochotę i co sprawi Ci radość.
Schody zamiast windy
Czasami naprawdę niewiele potrzeba, by zwiększyć poziom ruchu w ciągu dnia. Możesz, zamiast autem wybrać się do pracy na rowerze lub pieszo. Chodzenie czy intensywne sprzątanie również mogą bardzo pomóc.
Odchudzanie się to proces, który można przeprowadzić w możliwie komfortowy i bezpieczny sposób. W imię utraty wagi nie warto narażać swojego zdrowia na szwank, dlatego wszelkie drastyczne sposoby odchudzania warto wprowadzić pod opieką lekarza czy dietetyka.
Komentarze (0)