Nowa taryfa MPEC - duże oszczędności dla przedsiębiorców

2023-09-27 17:21:20, Q4

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w dniu 26 września 2023 r. zatwierdził nową taryfę dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku , co jest dobrą wiadomością dla wszystkich odbiorców ciepła od spółki w mieście – będzie dużo taniej szczególnie dla przedsiębiorców, niż w poprzednim sezonie grzewczym. W życie wchodzi najwyższa obniżka cen za dostarczone ciepło z MPEC od wielu lat.

Warto przypomnieć, że obecna taryfa obowiązuje od 11 sierpnia 2022 roku. Ze względu na bardzo wysokie ceny surowców po wybuchu wojny w Ukrainie Ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadzono rekompensaty, które objęły mieszkańców oraz odbiorców wrażliwych (szkoły, ośrodki zdrowia itp.). Rekompensaty spowodowały obniżenie cen ciepła o ok. 25 %.

I tak przykładowy budynek, którego fakturę za pierwszy miesiąc obowiązywania rekompensat zaprezentował na swoim fb MPEC w skali roku od 1 października 2022r do końca września 2023r. zapłacił o prawie 180 tys. zł mniej. Dzięki wprowadzeniu nowej taryfy mieszkańcy zapłacą jeszcze mniej. O ile?

 Gospodarstwa domowe zapłacą ok. 8,9 proc. mniej, niż dotychczas, a roczny rachunek za ciepło włocławskich mieszkaniach powinien obniżyć się o kilkaset zł. Warto przypomnieć, że ostateczną decyzję o opłatach podejmują spółdzielnie mieszkaniowe oraz poszczególne wspólnoty mieszkaniowe.

 W przypadku przedsiębiorców, którzy nie zostali wcześniej objęci rekompensatami będą to z pewnością ogromne oszczędności. Dzięki obniżce taryfy o ponad 30 % w rekordowych przypadkach rachunek przedsiębiorcy zmniejszy się nawet o 660 tys. zł rocznie! Małe firmy zapłacą rocznie mniej za ciepło o ok. 7 tys. zł.

 Taryfa, która obowiązywała przed zmianą, dla odbiorcy posiadającego własny węzeł cieplny, któremu nie przysługiwała rekompensata wynosiła 161,17 zł za 1 GJ (podajemy kwoty netto). Z rekompensatą ten sam odbiorca płacił 116,99 zł za 1 GJ. Nowa taryfa dla odbiorcy bez rekompensaty jest dużo niższa i wynosi 96,91 zł za 1 GJ. Skąd aż taka obniżka cen ciepła?

Po pierwsze – zdecydowanie taniej kupujemy węgiel – wyjaśnia Andrzej Walczak, prezes MPEC Włocławek. – Ceny na rynkach spadły, prowadzimy gruntowne analizy, kiedy kontraktować węgiel, żeby dla odbiorców było to najkorzystniejsze. W efekcie za tonę płacimy teraz średnio 617 zł ale pamiętamy, że w roku 2021 tona węgla kosztowała 258 zł, tak więc przy równoczesnych wzrostach cen uprawnień do emisji CO2 ciężko liczyć na powrót do cen sprzed wojny. Drugi czynnik to przemyślana strategia ekonomiczna spółki, nie generujemy niepotrzebnych kosztów, mamy świadomość, że wykonujemy służebną funkcję wobec odbiorców i stoimy na straży wydatków. Efekty przynosi też nasza polityka inwestycyjna. Produkujemy ciepło ekonomiczne i ekologiczne, rozwijamy sieć, przyczyniamy się do poprawienia jakości powietrza w mieście.

Taryfa będzie obowiązywać od 1 listopada 2023 r.

(Inf. prasowa MPEC)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz