W Teatrze – Światowy Dzień Seniora…

2023-09-04 15:28:05, Q4


kiedy 2023-09-30 | 17:00 gdzie Teatr Impresaryjny

Już po raz dziesiąty Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku uczestniczył będzie w akcji „Weekend Seniora z Kulturą”, którego nadrzędnym celem jest walka z wykluczeniem osób starszych i zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym w swojej najbliższej okolicy.

Tegoroczny „Weekend Seniora…” odbędzie się w dniach 29 września-1 października, wpisując się w obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zwany też Światowym Dniem Seniora. W związku z tym włocławski Teatr zaprasza Seniorów, choć nie tylko, na spektakl, który powstał na podstawie znakomitej komedii Aleksandra Hrabiego Fredro pt: Zemsta. Zemsta mimo, że jest utworem niemal 200-letnim, wciąż bawi i zaskakuje. Jej tematyka jest bowiem uniwersalna, a humor ponadczasowy.

Wiadomo od dawna, że treść utworu Aleksandra Fredro ma swoje źródło w prawdziwym konflikcie, o którym przypadkowo dowiedział się autor. Także charaktery postaci – Cześnika i Rejenta – odpowiadają usposobieniu swoich prawdziwych pierwowzorów. Występuje też analogiczna historia z murem i oczywiście finalne pojednanie. Do odnalezionej historii dodał autor popis swojego kunsztu pisarskiego i humoru. I tak powstało dzieło, które od wieków bawi i poucza. Konflikt między głównymi bohaterami narasta. Kłótnia o mur graniczny, kolejne złośliwe czyny i wątek miłosny potęgują napięcie… Poza tym komedia napisana jest zabawnym językiem, w którym nie brak dwuznaczności.

Lekkość przekazu nieraz łączy się z problematyką treści. Aktualność utworu oraz geniusz pióra autora przyczynił się do tego, że Zemsta nadal śmieszy. Śledzenie językowych zabiegów to także i dla współczesnego odbiorcy źródło radości i śmiechu. Zaskakujące sytuacje i zwroty akcji również i dziś są dla Widza atrakcyjne. Zwłaszcza, że współczesne media często raczą nas płaskimi, prymitywnymi obrazami czy scenami. Wydaje się więc, że Zemsta jeszcze długie lata będzie nas śmieszyć i bawić, przy okazji prowokując do pełnej refleksji. Refleksji nad kondycją społeczeństwa, wagą sporów i znaczeniem pojednania.

Jedno jest pewne – trzeba ten spektakl koniecznie zobaczyć, tym bardziej, że dla Seniorów przygotowano rewelacyjnie niską cenę biletu – 10 zł!

Zemsta

30 września 2023 r. godz. 17.00

Reżyseria: Jan Polak,
Muzyka i dźwięk: Jagoda Sobolewska, Piotr Matuszkiewicz,
Światło: Włodzimierz Stawisiński,
Projekty graficzne, scenografia i kostiumy: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski,
Współpraca: Agnieszka Pszczółkowska,
Występują: Karolina Gorzycka, Katarzyna Maciejewska, Adrian Domanowski, Piotr Gutowski, Artur Kaczmarczyk, Henryk Michalak, Patryk Nowakowski, Maciej Obuchowicz, Dariusz Piotrowski, Bartłomiej Przerwa, Paweł Rodecki,

(Inf. prasowa Teatru Impresaryjnego we Włocławku)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz