Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie po kolizji – sprawdź co możesz zrobić?

2023-08-16 13:31:34, Artykuł partnera

Miałeś kolizję samochodem i otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Nie musisz się na to godzić. Możesz ubiegać się o dopłatę do odszkodowania, która pokryje pełne koszty naprawy pojazdu i zrekompensuje Ci straty. W poniższym tekście wyjaśnimy, czym jest zaniżone odszkodowanie, dlaczego ubezpieczyciel je wypłaca i jak możesz uzyskać dopłatę. Zaczynajmy.

 

 

 

 

Co oznacza w praktyce zaniżone odszkodowanie?

Zaniżone odszkodowanie to takie, które nie pokrywa w pełni kosztów naprawy pojazdu uszkodzonego podczas kolizji. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel sprawcy wypłaci kwotę niższą niż rzeczywista wartość szkody. Wtedy możemy mieć problem z naprawieniem samochodu lub co gorsza, zostaniemy zmuszeni do dopłaty z własnej kieszeni. Mając na uwadze, że koszty napraw z każdym rokiem idą w górę, czasem pozornie niewielka kolizja oznacza wydatki liczone w tysiącach złotych. Jeśli wartość odszkodowania zostanie mocno zaniżona problem staje się poważny. Przyczyną zaniżonego odszkodowania mogą być m.in. błędna wycena szkody przez rzeczoznawcę lub nieuwzględnienie wszystkich uszkodzeń. Tak czy inaczej, nie powinien na tym tracić właściciel pojazdu.

Dlaczego towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca zaniżone odszkodowanie?

Nie jest tajemnicą, iż ubezpieczenia to trudny i konkurencyjny rynek. To z kolei sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają interes w tym, aby wypłacać jak najniższe odszkodowania. Im mniej zapłacą poszkodowanym, tym więcej zarobią. Według statystyk firm zajmujących się pomaganiem klientom w sporach z ubezpieczycielami, nawet 90% spraw kończy się wypłatą zaniżonego odszkodowania. To najlepszy argument za tym, aby nie godzić się na warunki zaproponowane przez ubezpieczyciela w przypadku stłuczki.

Jakie sztuczki stosują ubezpieczyciele, aby obniżyć wysokość odszkodowania?

- wysyłają własnego rzeczoznawcę, który ocenia szkodę na korzyść ubezpieczyciela, - podważają wiarygodność dokumentów przedstawionych przez poszkodowanego, - proponują naprawę pojazdu w wybranym przez siebie warsztacie, - odmawiają uwzględnienia niektórych uszkodzeń lub uznają, że powstały one wcześniej, - stosują nieaktualne cenniki np. używając nieoryginalnych części i robocizny według stawek sprzed lat.

Gdzie można ubiegać się o rekompensatę – dopłatę do odszkodowania?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela i uważasz, że Twoje odszkodowanie jest zaniżone, możesz ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

- samodzielnie, składając reklamację do ubezpieczyciela lub wchodząc na drogę sądową, - z pomocą profesjonalnej firmy, która zajmie się wszystkim w naszym imieniu.

Składanie reklamacji lub wniosku do sądu może być trudne i czasochłonne. Musimy dysponować odpowiednią wiedzą i sporządzić dokumentację, aby udowodnić swoje roszczenie. Ponadto musimy liczyć się z ryzykiem, że ubezpieczyciel zwyczajnie nie uwzględni naszej reklamacji, a sprawa w sądzie będzie ciągnąć się miesiącami a nawet latami.

Z pomocą profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w pomaganiu klientom w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania będzie nam o wiele łatwiej. Firmy takie mają doświadczenie, znają przepisy oraz współpracują z niezależnymi rzeczoznawcami i prawnikami. Dzięki temu mogą skutecznie negocjować z ubezpieczycielem lub walczyć w sądzie. Nie musimy się też martwić o formalności, dokumenty czy koszty. 

Jakie dokumenty są wymagane do otrzymania dopłaty?

Aby ubiegać się o dopłatę do odszkodowania, należy zgromadzić te same dokumenty co podczas składania wniosku o uzyskanie odszkodowania plus decyzję ubezpieczyciela ustalającą wysokość przyznanego nam odszkodowania. Na liście dokumentów znajdą się następujące pozycje:

- koszotrys naprawy pojazdu, - decyzja ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania, - zdjęcia uszkodzonego pojazdu, - ewentualne inne dokumenty potwierdzające wysokość szkody.

Jeśli nie mamy wszystkich dokumentów, nie ma powodu od zmartwienia. Firma, z której usług korzystamy pomoże nam w ich skompletowaniu.

Jak przebiega cały proces ubiegania się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania?

Jeśli obawiasz się skomplikowanych formalności, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Proces ubiegania się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania jest prosty i przejrzysty. Możemy go podzielić na kilka kroków:

1. Kontakt z firmą, która zajmuje się dopłatami do odszkodowań. Możemy go nawiązać telefonicznie, mailowo lub przez formularz na stronie internetowej.
2. Przekazujemy firmie swoje dane i dokumenty dotyczące szkody. W tym kroku firma sprawdzi, czy mamy prawo do dopłaty i jaka jest jej potencjalna wysokość.
3. Podpisujemy umowę z firmą na cesję wierzytelności. 
4. Otrzymujemy dopłatę. 

Czy istnieją jakieś szczególne warunki, aby ubiegać się o dopłatę?

Część poszkodowanych właścicieli aut może nie zdawać sobie sprawy z tego, iż sprawę o dopłatę z tytułu zaniżonego odszkodowania mogą założyć nawet gdy: - ubezpieczyciel wydał decyzję o odszkodowaniu, - otrzymaliśmy już odszkodowanie, - od zdarzenia (kolizji) nie minęło więcej niż 3 lata.

Jaki widać, o dopłatę do zaniżonego odszkodowania możemy ubiegać jeszcze długo po całym zajściu. I tak właśnie dzieje się coraz częściej, ponieważ rośnie świadomość klientów i wiara w to, że z ubezpieczycielem można wygrać. Dlatego też, jeśli tylko czujesz się poszkodowany, nie ma co zwlekać.

Podsumowanie

Zaniżone odszkodowanie to problem, który dotyka wielu kierowców po kolizji drogowej. Dzięki temu, że na rynku już od kilku lat działają specjalne firmy, nie musimy się jednak z tym godzić i tracić własnych pieniędzy na naprawę pojazdu. Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmie się wszystkim za nas, szczególnie że na zgłoszenie reklamacji mamy aż 3 lata od daty zdarzenia.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz