Szpital we Włocławku pod okiem Najwyższej Izby Kontroli. Dlaczego rozbudowa stoi w miejscu? [AKTUALIZACJA]

2023-06-07 11:07:12, Q4.pl

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Budynek miał zostać oddany do użytku w połowie roku 2023. Pracę stanęły w miejscu, co skłoniło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości do podjęcia drastycznych środków.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji w miejscu wyburzonego jednego z istniejących pawilonów, miał powstać pięciokondygnacyjny nowoczesny budynek główny, stanowiący serce lecznicy. Na parterze zaplanowano szpitalny oddział ratunkowy, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na dachu obiektu platformę z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, natomiast w przyziemiu zaplanowano budowę: szpitalnej apteki, centralnej sterylizatorni i szpitalnej dezynfekcji.

Z niepokojem patrzę na to co dzieje się we Włocławskim szpitalu, a jestem bardzo zainteresowana zdrowiem mieszkańców miasta i powiatu, a w szczególności w wieku senioralnym. - mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości zaniepokojeni sytuacją ewidentnych zaniechań i braku dbałości o przebieg inwestycji wystąpili do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę doraźną dotyczącą przebiegu realizacji oraz finansowania rozbudowy szpitala. Chcą sprawdzić, czy pieniądze przeznaczone z rządowej kasy, nie zostały nieodpowiednio wydane.

Zdrowie jest dla nasz wszystkich priorytetem, dlatego my jako rząd od lat podnosimy nakłady na służbę zdrowia. Szpitale w większości znajdują się w zarządzie samorządów. Niestety jeśli chodzi o włocławski szpital, ta sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca. - mówi Anna Gembicka, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dodatkowo, wystąpiono także o kolejną kontrolę, tym razem dotyczącą świadczenia usług medycznych ze szczególnym uwzględnieniem braku dostępu do usług. Chodzi między innymi o częste zamykanie oddziałów i poradni oraz ograniczanie ilości przyjęć na oddziały.

Koszt rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku miał wynosić 150 milionów złotych. Obecnie, z powodu wstrzymania prac budowlanych, kwota ta miała wzrosnąć do 350 milionów.

[AKTUALIZACJA]
W odpowiedzi na briefing prasowy, Piotr Całbecki; marszałek województwa wydał stosowne oświadczenie:

Budowa szpitala we Włocławku obecnie jest realizowana szybciej, niż jest to zaplanowane w harmonogramie. Niewątpliwie przy tej inwestycji wystąpiło wiele przeciwności m.in. wysoka inflacja, braki materiałów budowlanych na rynku i ogromny wzrost ich cen. Udało nam się pokonać te trudności, które od kilkunastu miesięcy targają rynkiem inwestycyjnym i które zatrzymały wiele polskich inwestycji publicznych.

Kontrola NIK nie wpłynie negatywnie na prowadzenie inwestycji. Jest ona realizowana zgodnie z przepisami, zasadami i literą prawa.

W przypadku tak istotnej społecznie inwestycji liczę na wsparcie posłów i radnych PIS, pomoc zawsze się przyda, a nie na krytykowanie i donosy.
 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz