Pomnik Żołnierza Polskiego zniknie z Placu Wolności. Na jego miejscu powstanie nowy obelisk

2023-05-30 13:20:23, Q4

Pomnik Żołnierza Polskiego na włocławskim Placu Wolności od wielu lat jest znakiem rozpoznawczym naszego miasta. Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta, radni zadecydują o budowie nowego pomnika. W tym samym miejscu.

Pomnik Żołnierza Polskiego powstał w 1993 roku i to właśnie obecny wygląd najbardziej kojarzy się młodym mieszkańcom z Włocławkiem. Ci starsi jednak, mogą mieć inne wspomnienia dotyczące obelisku, bo jego pierwotna wersja przykryta została obudową ze stali nierdzewnej.

W dniach 17-19 stycznia 1945 ewakuowano z Włocławka ludność niemiecką, zaś 20 stycznia wkroczyły do miasta oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Na Placu Wolności grupa żołnierzy została ostrzelana, w wyniku czego zginęło sześciu z nich. Pochowano ich na miejscu śmierci. Uroczystego odsłonięcia pomnika upamiętniającego ich śmierć dokonano 7 listopada 1951 roku.

Na południowej i północnej ścianie obelisku wraz z płaskorzeźbami znalazły się tablice z inskrypcją: "Pomnik ten wzniesiony został w roku 1950 jako dowód wdzięczności mieszkańców Włocławka i powiatu za wyzwolenie spod jarzma hitlerowskiego przez bohaterską armię radziecką".

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, pomnik zaczął budzić kontrowersje.

Po ponad 31 latach będziemy uchwalać uchwałę aby wznieść nowy pomnik na Placu Wolności. Najwyższy czas z tym skończyć. Szkoda że wymagało to aż wojny na Ukrainie żeby władze miasta musiały dojrzeć do tego aby ten pomnik zlikwidować albo przenieść go do pomników socrealizmu w Sokółce. Z historii wiemy że władza radziecka, czy obecna - putinowska zawsze była wrogiem Polski. Najwyższy czas z tym symbolem skończyć – mówi Janusz Dębczyński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta, likwidacja oraz stawianie nowego pomnika nie leży w jego intencji. Jest on zdania, że obecny pomnik nie jest na tyle kontrowersyjny, aby przeznaczać to zadanie środki z ratuszowej kasy. Według niego, są znacznie inwestycje które wymagają pieniędzy, a to byłby jeden z ostatnich na liście. Wsparcie zaoferował IPN.

Pojawiła się intencja Instytutu Pamięci Narodowej, który w pełni finansuje zmianę pomnika na Placu Wolności. Warto ten moment wykorzystać, bo jesteśmy świadomi, że jeśli te pieniądze nie zostaną wydane we Włocławku, zostaną one wydane w innej części Polski. - mówi Marek Wojtkowski.

Nadal trwa dyskusja co do przyszłości obecnego pomnika. Niektórzy domagają się jego całkowitej rozbiórki, inni przetransportowania do Sokółki, a pozostali mówią o delokalizacji pomnika w okolice Muzeum Historii Włocławka.

Głosowanie zakończyło się o 10:51, wszyscy radni przystali na propozycję budowy nowego pomnika na Placu Wolności. Będzie on nosił nazwę Pomnika Wolności i Żołnierza Polskiego we Włocławku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz