Włowery nie wyjadą na ulice, w zamian ma powstać program dofinansowań na zakup jednośladów

2023-03-20 15:03:31, Q4

Rezygnujemy z roweru miejskiego – poinformował dziś prezydent Marek Wojtkowski. Powodem decyzji ratusza są oczekiwania finansowe operatora systemu. Prezydent zapowiada jednak inny program skierowany do tych, którzy chcą korzystać z jednośladów.

1,2 miliona złotych w tym roku i 2,5 miliona w kolejnych dwóch latach – takie były oczekiwania finansowe operatora systemu roweru miejskiego we Włocławku. Sumę 6,2 miliona złotych za trzy lata ratusz uznał za wygórowaną i zrezygnował z programu:

To mocno nadszarpnęło by budżet miasta. Wiem, że rower miejski, w pierwszym roku, został zaproponowany jako pozycja z Budżetu Obywatelskiego. Później staraliśmy się kontynuować projekt roweru miejskiego, natomiast w obecnej sytuacji musieliśmy się zderzyć z twardą rzeczywistością. – stwierdził dziś Marek Wojtkowski.

Jak tłumaczy prezydent środki finansowe ratusza zostały mocno uszczuplone, zarówno w wyniku pandemii, jak i ostatnio wojny w Ukrainie, nie bez wpływu na nie pozostało uszczuplenie wpływów podatkowych samorządów w Polsce.
Co prawda w tym roku „włowery” nie wyjadą na ulice miasta, ale ratusz proponuje mieszkańcom inny projekt skierowany do tych, którzy chcieliby częściej korzystać z jednośladów, włocławianie będą mogli skorzystać z miejskiej dotacji na zakup roweru.

Podobny projekt funkcjonuje już z powodzeniem w Gdyni – przekonuje prezydent i dodaje, że włocławski projekt będzie miał na razie charakter pilotażowy i to zainteresowanie mieszkańców zweryfikuje jego przyszłe losy. Jak ma wyglądać w praktyce?

Każdy mieszkaniec Włocławka, który będzie chciał kupić sobie rower, będzie mógł liczyć na dofinansowanie do 50% wartości takiego roweru, maksymalnie do 1500 złotych – zapowiada prezydent.

Na początek miasto przewiduje, że w puli dotacji znajdzie się 150 tysięcy złotych. Jeśli zainteresowanie będzie większe, także i ta kwota ulegnie zwiększeniu, choć w „rozsądnych granicach”.

Kwestią programu dofinansowań będą zajmować się w najbliższym czasie radni i to oni zdecydują, czy i w jakim kształcie projekt wejdzie w życie.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz