XVI KIERMASZ WIELKANOCNY

2023-03-17 12:11:11, Q4


kiedy 2023-03-26 | 10:00 gdzie Muzeum Etnograficzne

W dniu 26 marca br. (niedziela), w godzinach od 10.00 do 15.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się XVI kiermasz wielkanocny.

Tradycyjnie, na dwa tygodnie przed świętami, muzealne przestrzenie wypełnią kolorowe kramy przygotowane przez twórców należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek i Łowicz oraz rękodzielników z regionu.

Na stoiskach przez nich przygotowanych pojawią się atrybuty i ozdoby kojarzone ze świętami Wielkiejnocy, m.in. palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, przyozdobione kwiatkami z bibuły; pisanki malowane w fajansowe wzory, wyskrobywane; koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”; okolicznościowe kartki, baranki, zajączki, koguciki z masy solnej i drewna.

Kolekcjonerzy niepowtarzalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów mogą liczyć na kramy z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, plecionkarskimi, rzeźbami świątków, aniołów, haftowanymi obrusami, biżuterią, torbami, chustami, szmacianymi i szydełkowymi zabawkami.

Czym byłby kiermasz bez wielkanocnych smakołyków? O tradycyjne specjały zadbają Koła Gospodyń Wiejskich i właściciele gospodarstw rolniczych, ekologicznych. Kusić smakiem i zapachem będą ciasta, wędliny, chleby, sery, przetwory, miody, kawy i herbaty.

Tradycyjne Święta Wielkanocne na Kujawach zostaną przybliżone uczestnikom kiermaszu, przygotowanym stołem do świątecznego, niedzielnego śniadania w kujawskiej chacie, w latach 20. XX w. Uzupełnienie stanowią, niezmienne od wieków, symboliczne elementy związane z tym okresem wraz z opisami, czyli obowiązkowo żur, baba drożdżowa, kiełbasy, chrzan, a także palemki, bukszpan, baranek. Nie zabraknie chleba, kujawskich kraszanek i baziek. Obok tradycyjnych atrybutów, znajdą się również współczesne, które od lat towarzyszą nam podczas Świąt Wielkanocnych.

Ponadto w świąteczny nastrój wprowadzą dzieci warsztaty plastyczne specjalnie dla nich przygotowane. Miłośnicy serów będą mogli zwiedzić wystawę czasową pt. „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”.

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ – 5 zł (Dzieci do lat 7 – wstęp wolny)

(inf prasowa MZKiD)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarzFatal error: Uncaught exception 'ErrorException' with message 'file_put_contents(): Only 0 of 174 bytes written, possibly out of free disk space' in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php:91 Stack trace: #0 [internal function]: Kohana_Core::error_handler(2, 'file_put_conten...', '/home/maciekq4/...', 91, Array) #1 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php(91): file_put_contents('/home/maciekq4/...', '\n2023-03-21 22:...', 8) #2 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log.php(184): Kohana_Log_File->write(Array) #3 /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/session.php(378): Kohana_Log->write() #4 [internal function]: Kohana_Session->write() #5 {main} thrown in /home/maciekq4/domains/q4.pl/public_html/system/classes/kohana/log/file.php on line 91