Przypominamy, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Należy systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych. Nie zaklejać nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie wolno bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
W takiej sytuacji natychmiast trzeba przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
Pełna informacja na ten temat: https://mst-wloclawek.rbip.mojregion.info/informacja-o-przeprowadzaniu-przez-osoby-posiadajace-kwalifikacje-kominiarskie-okresowej-kontroli-zrodel-ogrzewania-3/
(Informacja prasowa UM Włocławek)
Komentarze (0)