Niedzielne popołudnie upłynęło w Muzeum Etnograficznym pod znakiem serowarstwa. Kolejna edycja „Niedzieli z kustoszem” była okazją do zapoznania się z wystawą . „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni” .
Dla zwiedzających była to znakomita okazja doi zapoznania się z historią warzenia serów w domowych warunkach. Na wystawie, którą będzie można oglądać do 23 kwietnia, znaleźć można przedmioty wykorzystywane przez naszych przodków do przyrządzenia smakowitych, dziś już często zapomnianych specjałów. Jednym z nich jest ser, o niezbyt pociągającej nazwie: „Nieboszczyk”, zwany też „Truposzczakiem”.
To ser wyrabiany dawniej wyłącznie w kuchniach dworskich, dlatego, że był to ser luksusowy – opowiada Dorota Kalinowska, autorka wystawy – Wykonany z bardzo tłustej, dobrej, świeżej śmietany. Zasolony, wlany do woreczka i zakopany w ziemi. Ten woreczek zakopywało się na dobę i po dobie, po wyjęciu mieliśmy podobno rewelacyjny, luksusowy ser.
Odwiedzający wystawę mogli też sprawdzić wyniesioną ze zwiedzania wiedzę i wygrać w konkursie publikację poświęconą wystawie. Ci, którzy dotąd nie pojawili się w muzeum na bulwarach także będą mieli okazję zdobyć egzemplarz książki:
Zachęcamy do tego, żeby od przyszłego tygodnia obserwować nasz fanpage. Będą tam pojawiały się pytania dotyczące tej wystawy. Aż do jej końca, do 23 kwietnia, co tydzień będzie pojawiało się jedno pytanie i będziecie mogli Państwo wygrać ten katalog, towarzyszący wystawie – zachęca Beata Wąsik z MZKiD.
Wystawie w Muzeum Etnograficznym towarzyszył także kiermasz wyrobów mlecznych. Na stoiskach można było kupić swojskie wyroby nabiałowe i kujawskie potrawy przygotowane na ich bazie.
Komentarze (0)