Chcesz zabezpieczyć przyszłość bliskich na wypadek swojej śmierci lub innego przykrego zdarzenia? Zdecydowałeś się na zakup ubezpieczenia rodzinnego? W ramach tej polisy można otrzymać odszkodowanie również po nieszczęśliwym zdarzeniu, które dotknie kogoś bliskiego. Jednak to nie jedyne informacje, które są istotne! Poznaj 5 faktów na temat ubezpieczenia rodzinnego, które warto znać.
1. Ubezpieczenie rodzinne może chronić do 10 osób
W większości towarzystw rodzinna polisa na życie może objąć nie tylko Ciebie, ale także do 9 bliskich Ci osób, np. małżonka, dzieci, rodziców, teściów, a nawet wnuki. Wystarczy tylko, że wskażesz ich dane podczas zawierania umowy.
Dzięki temu firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie po nieszczęśliwym zdarzeniu, które dotknie nie tylko Ciebie, ale także pozostałych członków rodziny. Dodatkowe pieniądze pozwolą np. pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, opieki nad bliskimi czy pogrzebu.
2. Polisa rodzinna ma limity wiekowe
Wiele towarzystw decyduje się objąć ochroną członków rodziny, tylko jeśli nie ukończyli oni 60. – 70. roku życia (limit wiekowy zależy od wybranej firmy ubezpieczeniowej). Jeśli będziesz chciał ubezpieczyć starsze osoby, możesz spotkać się z odmową zawarcia umowy na polisę na życie.
Jednocześnie warto pamiętać, że ograniczenia wiekowe dotyczą nie tylko seniorów, ale często także… dzieci. W niektórych towarzystwach ubezpieczenie rodzinne może objąć ochroną wyłącznie maluchy powyżej 1. roku życia.
3. Suma odszkodowania zależy od stopnia pokrewieństwa z głównym ubezpieczonym
W ramach podstawowego ubezpieczenia na życie można otrzymać odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby. Jednak należy mieć na uwadze, że wysokość rekompensaty będzie się zmieniać w zależności od tego, kto został poszkodowany. Np. po utracie małżonka czy dziecka świadczenie może być wyższe niż to wypłacone po zgonie teścia.
Aby poznać dokładne sumy gwarantowane, przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia, czyli OWU. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje na temat wysokości rekompensat, które można otrzymać za wybrane zdarzenia dotyczące poszczególnych członków rodziny.
4. Objęcie polisą rodzinną osoby starszej może podnieść składkę
Jeśli zdecydujesz się objąć ubezpieczeniem rodzinnym seniora, Twoja składka na polisę może znacznie wzrosnąć. Wynika to z polityki towarzystw ubezpieczeniowych. Wiele z nich uważa, że ochrona osoby starszej jest ryzykowna, ponieważ prawdopodobieństwo zgonu czy poważnego zachorowania jest w jej przypadku bardzo wysokie. W związku z tym towarzystwa podnoszą składkę na ubezpieczenie na życie, aby zabezpieczyć się przed wypłatą zbyt wysokich świadczeń.
Z perspektywy ubezpieczonego wysoka składka może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać oferty ubezpieczeń „z seniorem” i bez uwzględnieniem tej osoby w polisie. Z łatwością zrobisz to np. w porównywarce internetowej, takiej jak rankingubezpieczennazycie.pl. Sprawdź i przenalizuj wszystkie warianty. Jeśli różnice w wysokości składki będą znaczące, rozważ zakup osobnej polisy dla starszej osoby.
5. Ubezpieczenie rodzinne może objąć osoby, które mają indywidualną polisę na życie
Przepisy prawa nie zabraniają zawierania kilku umów na ubezpieczenie na życie z różnymi towarzystwami. Oznacza to, że możesz objąć ochroną swoich bliskich, nawet jeśli mają oni wykupione polisy indywidualne lub korzystają z ubezpieczeń grupowych w pracy. Dzięki temu po nieszczęśliwym zdarzeniu otrzymają oni odszkodowania z kilku źródeł.
Ubezpieczenie rodzinne to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto uważnie zastanowić się nad jego warunkami.
Komentarze (0)