Radni Platformy Obywatelskiej wychodzą na ulice. Chodzi o projekt ustawy in-vitro

2022-11-18 15:44:22, Q4.pl

Radni Platformy Obywatelskiej we Włocławku zapowiadają wyjście na ulice. Chodzi o zbieranie podpisów pod nowym obywatelskim projektem ustawy dotyczącym finansowania in-vitro ze środków budżetu państwa.

W latach 2013–2016 na terenie całego kraju funkcjonował Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia, adresowany do wszystkich niepłodnych par spełniających odpowiednie kryteria, jednakże został on zamknięty, wskutek czego osoby niepłodne zostały pozbawione finansowego wsparcia w leczeniu niepłodności metodami wspomaganego rozrodu.

Teraz radni z Platformy Obywatelskiej apelują, aby program ten został finansowany ponownie.

Dla każdego kto czuje potrzebę zostania rodzicem, dziecko to największy skarb jaki może otrzymać od życia. Jeśli jesteśmy tylko w stanie pomóc sfinansować zabieg, to myślę że jeden z najważniejszych darów jakie możemy dać – mówi Krystian Łuczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta (PO)

Po zamrożeniu programu przez rząd, odpowiedzialność wsparcia par borykających się z niepłodnością spadł na barki samorządów.

Miejski program in vitro został uruchomiony w 2021 roku. Wtedy jego budżet wynosił 100 tys. zł. Na lata 2022-23 zaplanowano 300 tys. zł, czyli po 150 tys. zł rocznie.
Niestety program ten, z powodu pewnych ograniczeń, nie może objąć wszystkich potencjalnych zainteresowanych wsparciem ze strony miasta.

Jeśli samorządy opracowują programy dofinansowania in-vitro, jest on obwarowany pewnymi warunkami. Jednym z warunków jest to, że musi być to mieszkaniec danego miasta. Jeśli dana osoba mieszka poza miastem, czy na terenie gminy, nie może z tego programu skorzystać – mówi Ewa Szczepańska, radna Rady Miasta (PO).

Dlatego też, radni proszą o wsparcie mieszkańców Włocławka. Zapowiadają oni specjalne spotkania na terenie każdego osiedla, podczas których zbierać będą podpisy pod projektem ustawy, który trafić ma do Sejmu. W przypadku gdy ktoś nie będzie mógł dotrzeć na spotkanie, radni zapraszają do kontaktu poprzez media społecznościowe, bądź na dyżury zarówno radnych, jak i te w biurze Platformy Obywatelskiej przy ulicy Bojańczyka, w każdą środę między 17:00 a 18:00.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz