Miasto uczciło Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

2022-09-27 14:35:14, Q4.pl

Dokładnie w południe pod Pomnikiem Żołnierzy AK w Parku Łokietka pojawiła się delegacja władz miasta. Złożeniem wieńca i znicza uczczono Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony przez Sejm RP dla upamiętnienia wydarzenia, jakim było powołanie Służby Zwycięstwu Polski w okupowanej Warszawie 27 września 1939 roku. Był to początek funkcjonowania konspiracji na terenie okupowanej Polski i jednocześnie początek funkcjonowania państwa będącego ewenementem w wojennej Europie.

Ewenementem, bo nigdzie indziej struktury konspiracyjne nie były tak szerokie, sprawne i wszechstronnie zorganizowane. Podlegające polskiemu rządowi w Londynie struktury polskiego podziemia obejmowały zarówno struktury wojskowe, wywiadu, administracji, władzy sądowniczej i przede wszystkim, na co zwracał dziś uwagę prezydent Marek Wojtkowski. Tajne nauczanie obejmowało wszystkie szczeble oświaty, a uczniowie i studenci zdobywali umiejętności i wiedzę potwierdzoną egzaminami.

Polskie Państwo Podziemne zakończyło swoje funkcjonowanie 1 lipca 1945 roku.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz