Zamknij X

Ogrzewanie droższe o 100%. Nowe stawki od 11 sierpnia

2022-07-22 15:58:02, Q4.pl

W dniu dzisiejszym zatwierdzone zostały nowe taryfy ciepła dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na okres kolejnych 12 miesięcy od wejścia w życie.

Problemem który znacząco wpływa na ceny ogrzewania jest dostępność węgla, która wpływa na jego ceny.

Problemy rozpoczęły się już w listopadzie ubiegłego roku. Dodatkowo, konflikt zbrojny na Ukrainie oraz sankcje dodatkowo spotęgowały spadek dostępności węgla i jeszcze większy wzrost jego cen.

Problem ten dotyczy wielu spółek ciepłowniczych na terenie całego kraju. Według ustaleń, 30% polskich ciepłowni jest na skraju bankructwa. Aby zaczęły normalnie funkcjonować, konieczne są podwyżki cen na poziomie 300%.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku pokazało nam faktury które płaciło za węgiel. W listopadzie zeszłego roku cena za którą kupowano węgiel to 258 złotych. W lipcu tego roku, ta sama ilość węgla kosztowała MPEC 1945 złotych. Cena węgla wzrosły zatem siedmiokrotnie.

Widzicie Państwo, ceny węgla gwałtownie rosną. Spółka ciepłownicza taka jak nasza, nie jest w stanie funkcjonować bez drastycznych podwyżek cen ciepła. […] Ta podwyżka będzie bardzo bolesna dla mieszkańców Włocławka. - mówi Andrzej Walczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku.

We Włocławku, od 11 sierpnia zapłaciły za ogrzewanie znacznie więcej. Ceny mogą się wahać w zależności od osiedla, ale włocławianie muszą liczyć się ze średnim wzrostem cen rzędu 100%.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz