Zamknij X

Odpowiednie zabezpieczenie danych mikrokontrolera? Wybierz pamięć EEPROM

2022-05-27 19:10:42, Artykuł partnera

Dane mikrokontrolera, czyli jednostki odpowiedzialnej za prawidłowe działanie większości urządzeń elektrycznych muszą być w jakiś sposób przechowywane. Tym zadaniem zajmuje się układ scalony, jakim jest pamięć EEPROM. Czym dokładnie jest EEPROM i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest pamięć EEPROM?

Pamięć EEPROM, czyli elektrycznie kasowalna, programowalna pamięć stanowi jednostkę pamięci ROM, której cechą charakterystyczną jest jej nieulotność. Co to oznacza? Wszelkie dane zapisane w niej będą przechowywane stale, nawet w momencie, gdy urządzenie zostanie całkowicie odcięte od zasilania. To właśnie ta cecha stanowi największą różnicę pomiędzy typem pamięci ROM a RAM.

EEPROM jednak idzie o krok dalej niż tradycyjny ROM. Dane zapisane w tym układzie mogą zostać usunięte w celu przechowywania innych, istotniejszych zapisów. 

W jaki sposób dane są zapisywane i odczytywane w przypadku pamięci EEPROM?

Na pierwszy rzut oka procesy związane z zapisywaniem i odczytywaniem danych niczym nie różnią się od tego, z czym do czynienia mamy w przypadku pamięci FLASH. Jednak EEPROM nie wymaga stosowania zaawansowanych procedur dostępu i buforów, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie w przypadku wykonywania zapisów pojedynczymi bajtami. 

Choć liczba odczytów z pamięci EEPROM jest w praktyce nieskończona, to jednak liczba cykli wprowadzania zmian jest ograniczona przez model układu. Jaka to liczba? Jest to bezpośrednio uzależnione od konkretnego modelu. 

Oferta pamięci EEPROM

W ofercie firmy TME znajdziemy wiele modeli pamięci EEPROM dostosowanych do każdych potrzeb. Tańsze modele służące pracy krótkotrwałej są w stanie zrealizować około 10 tysięcy cykli, podczas gdy te najbardziej żywotne umożliwiają wykonanie zapisu i odczytu nawet milion razy. Wszystkie modele pamięci EEPROM znajdziemy w ofercie sklepu.

To jednak nie wszystko, w co możemy wyposażyć się w sklepie dla elektryków i miłośników elektroniki. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reszty naszej oferty na tme.eu - profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w robotyce. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz