Zamknij X

II Długoszowskie Biennale Fajansu

2022-05-04 17:53:21, Q4.pl

28 kwietnia w Zespole Szkół Katolickich imienia ks. Jana Długosza odbyła się druga już edycja Międzyszkolnego Konkursu Malarskiego. W II Długoszowskim Biennale Fajansu wzięło udział 60 uczestników.

Włocławek niezmiennie kojarzony jest z fajansem. Choć dawna fabryka jest już tylko odległym wspomnieniem, to tradycja wykonywania wyrobów fajansowych we Włocławku nie zginęła. Dziś popularne „włocławki” wykonywane są w Fabryce Fajansu na włocławskiej Falbance. Dzięki temu doskonale znane wzory, wciąż żywe w pamięci miłośników fajansu wciąż mogą cieszyć ich oko.

Skoro tradycja sięga 1873 roku i przetrwała do dzisiaj, to nie widzę powodu, dla których nie miała by przetrwać kolejnych 150 lat. Tym bardziej, że jest atrakcyjna i dzisiaj przeżywamy renesans tego włocławskiego fajansu. Stał się modny nie tylko wśród ludzi, którzy go znali ze swojego dzieciństwa i lat młodości, ale również wśród młodych ludzi, co zresztą tutaj też widzimy – wskazuje Tyberiusz Rajs, właściciel włocławskiej fabryki.

Fabryka Fajansu objęła patronatem konkurs w ZSK, gdzie młodzi ludzie mogli sami wykonać swoje prace, ale także, a może przede wszystkim poznać historię fajansu i jego wzorów.

Jak zauważa Bożena Sobierajska, wicedyrektor SP w ZSK konkurs to także okazja do rozwoju swojego talentu:

Zaangażowanie młodych artystów w tak ciekawe przedsięwzięcie związane z kultywowaniem tradycji regionu. Obserwując zaangażowanie młodych ludzi możemy stwierdzić, że z potrzebą rozwoju tych artystycznych zainteresowań – trafiliśmy.

Konkurs w Długoszu objęła swoim patronatem poseł Joanna Borowiak. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji:

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz