Zamknij X

Powiatowe Centrum Zdrowia już za rok. Wmurowano kamień węgielny

2022-04-27 12:45:46, Q4.pl

Koszt inwestycji związanej z budową Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku to ponad 42 mln zł. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci już w połowie przyszłego roku.

Na placu budowy Powiatowego Centrum Zdrowia przy ulicy Szpitalnej uroczyście podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę tej lecznicy we Włocławku. Na miejscu obecni byli m.in. przedstawiciele Parlamentu RP, samorządowcy i wykonawcy inwestycji.

Ten budynek to przykład na to, że warto mieć marzenia i warto te marzenia przekuwać w rzeczywistość (…) Cieszę się, że możemy wspierać przedsięwzięcia służące mieszkańcom. Powiatowe Centrum Zdrowia „Szpitalna” będzie profesjonalnym, nowoczesnym miejscem specjalistycznej diagnostyki i leczenia pacjentów nie tylko powiatu, a także miasta i regionu - podkreśla posłanka Joanna Borowiak.

A warto podkreślić, że to największa inwestycja w powiecie włocławskim od roku 1990. 300 tysięcy pacjentów, trzy kondygnacje, ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i kubatura ponad 34 tysięcy metrów sześciennych. Na dzień dzisiejszy zużyto już 400 ton stali oraz 3,5 tysiąca metrów sześciennych betonu.

Symboliczna, a zarazem historyczna uroczystość dla Powiatu Włocławskiego, największa inwestycja w naszej historii. Sama wartość robót budowlanych to kwota blisko 43 mln zł. (…) Budynek w pełni godny XXI wieku w którym oprócz poradni będą znajdować się oddział rehabilitacyjny, chirurgia jednego dnia. Jest to cegiełka jaką powiat dokłada do systemu zdrowia w naszym regionie. - mówi starosta włocławski, Roman Gołębiewski

Ten symboliczny gest oznacza, że do uruchomienia Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Szpitalnej we Włocławku jest już coraz bliżej. W przyszłości z opieki medycznej będzie mogło skorzystać w tym miejscu ponad 300 tys. pacjentów. Do nowego budynku zostaną przeniesione poradnie, które mieszczą się w dotychczasowych czterech lokalizacjach na ulicy Szpitalnej, Stodólnej, Radosnej i Łady.

Celem obecnej inwestycji jest poprawa warunków lokalowych, a tym samym podniesienie jakości usług medycznych w zakresie nowoczesnego ambulatoryjnego leczenia wielospecjalistycznego. Głęboko wierzę, iż powstająca placówka medyczna skupiająca wszystkie poradnie w jednym miejscu stworzy komfortowe warunki dla leczenia pacjentów, jak i również warunki dla naszych lekarzy, pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, techników i całego personelu. - mówi Sławomir Paździerrski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku.

Obiekt pnie się w górę już od 7 miesięcy, jego powierzchnia to blisko 6 tysięcy mkw. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 40 mln zł - część środków na jej pokrycie pochodzi z rządowego wsparcia.

Bardzo się cieszę, że my jako rząd też możemy wspierać takie inwestycje. Przypomnę, że otrzymała ona już 6 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, oprócz tego były to też środki przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego na zakup sprzętu i jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. – zapowiada sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka.

Prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego cieszą takie inwestycje na jego terenie działania, gdy jako gospodarz miasta nie musi wydawać środków finansowych z budżetu miasta. Zaznaczył także, że obiekty takie jak Powiatowe Centrum Zdrowia zmieniają miasto na to z XXI wieku.

To fragment naszego miasta, który wymagał nowej jakości i uporządkowania. Pamiętamy co tutaj było, te słynne baraki, które w żaden sposób nie przystają do rzeczywistości w XXI wieku. – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Wszystkie prace na budowie realizowane są zgodnie z planem. Wszystko wskazuje na to, że obiekt zostanie oddany do użytku według przewidywanych prognoz, czyli w połowie 2023 roku.

Komentarze (1)


Pracownik (2022-05-02 14:42:08) Zgłoś do moderacji
A za szefem Powiatu wszędzie jak cień, ten co gąbką czesze się, pupilek z Lubrańca.

Dodaj swój komentarz