Zamknij X

"Tymi pieniędzmi trzeba dysponować". Prezydent o rezerwie celowej Wydziału Zarządzania Kryzysowego

2022-03-29 11:47:19, Q4.pl

Jednym z punktów procedowanych podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta było upoważnienie prezydenta miasta do gospodarowania rezerwą celową Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Decyzja ma usprawnić doposażanie punktów noclegowych dla uchodźców z Ukrainy.

Rejestracja oraz nadawanie numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy nadal trwa. We Włocławku, na dzień dzisiejszy zarejestrowanych zostało 677 uchodźców, oraz nadano około 400 numerów PESEL. Dodatkowo, do włocławskich szkół uczęszcza 160 dzieci, na wszystkich etapach edukacji.

Tak duża ilość uchodźców zmusza miasto do ciągłego szukania punktów noclegowych, które zapewnią godne warunki do mieszkania i długotrwałego pobytu, a co za tym idzie, miejsc które nie są punktami użytkowymi, takimi jak hala OSiR.

Koncentrujemy się na zapewnieniu obywatelom Ukrainy warunków, w których mogą przebywać przez dłuższy czas. Zdają sobie Państwo sprawę, że pobyt w dużych przestrzeniach takich jak hale czy sale gimnastyczne może być krótki – jedna, dwie doby. Nie wyobrażam sobie aby trwało to dłużej. Szukamy miejsc, które nie będą budziły żadnych kontrowersji – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Z tego powodu, jednym z punktów procedowanych podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta, było upoważnienie prezydenta do gospodarowania rezerwą celową w ramach Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Chodzi o upoważnienie, które pozwoli zagospodarować rezerwę, która znajduje się w ramach funkcjonowania Wydziału Zarządzania Kryzysowego, właśnie na cele inwestycyjne w drobne rzeczy które są potrzebne, a bez upoważnienia ze strony Rady Miasta, nie mógłby ich zrealizować. - mówi Przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kowal.

Dzięki temu, drobne zakupy, które cały czas potrzebne są do funkcjonowania punktów noclegowych na kwotę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych mogłoby przebiegać bez żadnego opóźnienia, bez oczekiwania na decyzję radnych, bo jak wiadomo, byłaby ona jednogłośna.

Sytuacja jest dynamiczna. Nie zawsze możemy zwołać sesję, nawet nadzwyczajną, to chwilę trwa a niekiedy sytuacja zmusza nas do tego, aby te środki rozdysponować. Ostatnio otrzymaliśmy ponad 400 tysięcy od Wojewody, a tymi pieniędzmi trzeba ciągle dysponować – tłumaczy prezydent

Upoważnienie to ma trwać do 30 czerwca, choć Przewodniczący Rady Miasta zastrzega, że w przypadku przedłużenia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, upoważnienie może zostać przedłużone.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz