Pomagamy Ukrainie!

2022-02-28 08:49:39, Q4.pl

Sprawdźcie, w jaki sposób można zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną.

  • jeśli chcesz przekazać pomoc rzeczową
  • jeśli znasz język ukraiński, rosyjski,
  • jeśli jesteś prawnikiem
  • jeśli jesteś przedsiębiorcą, który mógłby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy,
  • jeśli po prostu chciałbyś pomóc.

Prosimy o kontakt: wsparcieukrainy@cop.wloclawek.pl

Przede wszystkim warto zapoznać się z informacją jak wygląda proces przyjmowania uchodźców w województwie kujawsko-pomorskim.
Procedura jest następująca:

1. Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy trafiają do miejsc recepcyjnych, gdzie po wykonaniu czynności proceduralnych przez Służbę Graniczną są kierowani do określonych województw.
2. W województwie kujawsko-pomorskim rozmieszczeniem uchodźców zajmuje się Wojewoda, poprzez wyznaczoną przez siebie komórkę WCZK.
3. Wyznaczony punkt informacyjny w wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego udziela informacji pod numerami telefonów:
- 525872771 lub 525872777.
4. W chwili obecnej Wojewoda Kujawsko - Pomorski ustalił, że na terenie województwa uchodźcy będą rozmieszczani w rejonach: Żnina, Sępolna, Świecia i Grudziądza.
5. Kolejne miejsca w miarę napływu uchodźców będą wskazywane przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego.
6. Włocławek przekazał Wojewodzie Kujawsko - Pomorskiemu informację o możliwości przyjęcia uchodźców w trzech lokalizacjach:
- pałac przy ul. Krętej
- dawny Hotel Ratuszowy przy ul. Bojańczyka
- budynek po Szkole Podstawowej nr. 15 przy ul. Leśnej
Wskazano również przybliżoną ilość miejsc, którymi dysponują włocławskie hotele.
7. Uruchomienie przekazanych przez Prezydenta Włocławka lokalizacji nastąpi na polecenie Wojewody Kujawsko - Pomorskiego.

Pamiętajmy! Jeżeli znamy kogoś, kto chciałby przekazać mieszkanie dla uchodźców czy wziąć ich pod swój dach, nie róbmy tego na własną rękę. Udostępnione zostały specjalne alarmowe numery telefonów – 52/ 5872771 lub 52/ 5872777, gdzie możecie zgłosić taki akces i dowiedzieć się jak ten proces przeprowadzić.

We Włocławku pojawiło się wiele oddolnych inicjatyw, związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zostały one zebrane i uporządkowane na dedykowanej stronie facebookowej.
Pod tym adresem znajdziecie informacje o akcjach pomocowych: dowiecie się gdzie, kiedy i w jakich godzinach można przekazywać dary dla uchodźców.

Dodatkowo, dziś o godzinie 18:00 na Placu Wolności odbędzie się spotkanie „Włocławek – solidarni z Ukrainą”. Spotkanie ma na celu wyrażenie solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

(Informacja prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz