Pierwsza odsłona tej niezwykle interesującej i dużej (obejmującej ok. 116 obiektów) wystawy ma miejsce we Włocławku - mieście, w którym błogosławiony prymas rozpoczął swoją kapłańską drogę, mieszkał i pracował przez kilkanaście lat - od 1917 do 1946 roku
(z przerwami).
Część ekspozycji rozlokowana jest w starym, osiemnastowiecznym budynku - tym samym, w którym w latach: 1924-1925 i 1931 mieszkał Stefan Wyszyński, ówczesny wikariusz katedralny.
- Wystawa: „WYSZYŃSKI – PATER PATRIAE”. Ogólnopolska wystawa sztuki dedykowana Prymasowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji.
- Możliwość zwiedzania: od 8.02. do 15.03.2022 (wt.-sob., w godz. otwarcia muzeum)
- Miejsce: Muzeum Diecezjalne we Włocławku, Plac Kopernika 3 (wejście od ul. Tumskiej)
- Bilety: 5 zł.
Wystawa zrealizowana została z inicjatywy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu, ma charakter ogólnopolski, wzięli w niej udział twórcy z różnych miast Polski, m. in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Szczecina i Rzeszowa (aż 83 uczestników!). Celem tego artystycznego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wagę wydarzenia, jakim była beatyfikacja Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, a także przypomnienie postaci Prymasa Tysiąclecia i jego zasług dla Kościoła, w szczególności Kościoła w Polsce w trudnym czasie komunizmu i ateistycznej propagandy. Pater Patriae (Ojcem Ojczyzny) określił kardynała Wyszyńskiego poeta Jerzy Zagórski. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Diecezjalne we Włocławku.
Prezentowane prace wykonane są w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych i fotograficznych, kilka obiektów rzeźbiarskich wykonano specjalnie z okazji beatyfikacji prymasa. Wystawa będzie miała charakter „pielgrzymujący”, tzn. będzie prezentowana kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce. Taka koncepcja pokazu - pomyślanego nie jako pojedynczy event, ale cały cykl wystawienniczy - ma nawiązywać do trasy uwięzienia prymasa oraz do zainicjowanych przez niego peregrynacji Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. Podsumowaniem projektu będzie finalna prezentacja prac w Warszawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
(Informacja prasowa Muzeum Diecezjalne Włocławek)
Komentarze (0)