1 września PUZ stanie się Państwową Akademią Nauk Stosowanych

2022-01-25 14:24:07, Q4.pl

1 lutego Państwowa Uczelnia Zawodowa świętować będzie jubileusz dwudziestolecia istnienia. Jeszcze pod starą nazwą. Przyszły rok akademicki rozpocznie jednak już pod nową nazwą. Od 1 września PUZ stanie się Państwową Akademią Nauk Stosowanych we Włocławku.

Rozporządzenie sygnowane przez Ministra Edukacji i Nauki weszło w życie 14 stycznia. Po dwudziestu latach istnienia PUZ po raz drugi (do 2019 roku była to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku) zmienia nazwę.

Kiedy 20 lat temu powstawała nasza uczelnia (…) myśleliśmy o tym aby w przyszłości „może” powstała akademia. Po 2o latach te marzenia, te plany się ziściły – mówił dziś na zwołanej konferencji prasowej rektor uczelni dr Robert Musiałkiewicz – Cieszymy się z tego względu, że musieliśmy spełnić warunki formalne, które zostały przewidziane przez Ustawę o Szkolnictwie Wyższym. Te warunki formalne to, między innymi, kształcenie na studiach inżynierskich, posiadanie określonej liczby kierunków i przede wszystkim posiadanie samych pozytywnych ocen akredytacyjnych Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Wszystkie te warunki spełniliśmy.

Jak podkreśla rektor minionych 7 lat w historii - jeszcze – PUZ to dynamiczny rozwój. W tym czasie powstało 7 nowych kierunków kształcenia i dziś uczelnia oferuje studentom możliwość nauki w łącznie 14. To jednak nie koniec, bo władze PUZ zwróciły się do Ministerstwa Edukacji i Nauki o wydanie zgody na otworzenie dwóch kolejnych ( bezpieczeństwo wewnętrzne oraz automatyka i robotyka).

Minione lata to, jak zauważa Robert Musiałkiewicz, dynamiczny rozwój zaplecza dydaktycznego, jak zapewnia, PUZ posiada teraz jedną z najnowocześniejszych w Polsce baz dydaktycznych dla kierunków: mechanika i budowa maszyn, informatyka, czy też nowe media i e-biznes. Studenci tego ostatniego kierunku mogą korzystać z najnowocześniejszego w województwie dydaktycznego studia telewizyjnego. Także i kształcące się w PUZ pielęgniarki za kilka tygodni zyskają dostęp do Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.

Dla PUZ decyzja ministerstwa oznacza z pewnością zwiększony prestiż uczelni. Dla jej pracowników to także konieczność stopniowego „rebrandingu” wyzwań organizacyjnych. Oprócz zmiany nazwy zmienia się bowiem też struktura kształcenia PUZ. Dotychczasowe instytuty staną się w przyszłym roku akademickim wydziałami. Ponadto powstanie czwarty, nowy Wydział Nauk Technicznych.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz