Myśliwi oddali cześć św. Hubertowi

2021-11-08 13:52:53, Q4.pl

W niedzielę 7 listopada 2021 r. członkowie Polskiego Związku Łowieckiego z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, wraz ze swoimi duszpasterzami, przybyli do bazyliki katedralnej we Włocławku, gdzie uczestniczyli w „hubertowskiej” Mszy św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. dr hab. Wojciech Frątczak, diecezjalny i okręgowy kapelan PZŁ.

Początek listopada to czas gdzie myśliwi gromadzą się, aby do swojego patrona, św. Huberta, zanosić modlitwy o pomyślność podczas łowów w kniei, lesie czy na polu.

Kaznodzieja wskazał dwa motywy zgromadzenia: dzień patronalny św. Huberta oraz zbliżająca się 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedzielna Ewangelia zatytułowana „Wdowi grosz”, jak zauważył Ksiądz Kapelan, jest krótka, ale wymowna. Uczy, że wszystko należy czynić z pełnym zaangażowaniem. Podjęte wzywania: czy to wobec Ojczyzny, czy też przyrody, trzeba wypełniać dokładnie. Jako chrześcijanie, Polacy i myśliwi, musimy dobrze spełniać swoje obowiązki, musimy dać z siebie wszystko. Nie ilość ofiary, ale uczciwość, szczerość serca, pracowitość ma znaczenie - mówił homilista.

Po Eucharystii wszyscy zebrani w katedrze uczestniczyli w koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego, pod kierownictwem wirtuoza trąbki Mieczysława Leśniczaka, wspólnie z solistką scen operowych, sopranistką Joanną Szynkowską vel. Sęk. Koncert pieśni myśliwskich i patriotycznych poprowadził łowczy okręgowy Grzegorz Wiśniewski.

Na zakończenie miało miejsce wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego poprzez wykonanie pieśni „Soli Deo”, poświęconej Prymasowi Tysiąclecia i nawiązującej do jego biskupiego zawołania.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz