Włocławek otrzyma 20 milionów złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 15 milionów przeznaczonych zostanie na budowę drogi stanowiącej alternatywne połączenie osiedla Michelin z osiedlem Południe we Włocławku, reszta przeznaczona będzie na przebudowę ulicy Kilińskiego w ramach projektu „Przebudowa ulic śródmieścia, w celu uspokojenia ruchu”.
Podstawowymi założeniami przebudowy ulicy Kilińskiego będzie wzmocnienie samej nawierzchni i podbudowy drogi. Niemożliwa jest jednak całkowita zmiana nawierzchni; konserwator nie wyraził na to zgody z uwagi na fakt, że jest ona zabytkowa.
Konserwator zabytków wyraźnie wskazuje, że nawierzchnia musi być zachowana, więc będziemy chcieli przede wszystkim poprawić ułożenie tej jezdni. - mówi Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta.
W ramach tego zadania ma powstać także droga rowerowa na odcinku od ulicy Ludwika Bauera do Placu Wolności, oraz nasadzenie nowych drzew i zieleni – to nowy standard który Ratusz ma zamiar kontynuować.
Znacznie bardziej rozbudowanym i trudniejszym zadaniem, jest budowa alternatywnego połączenia osiedla Michelin z osiedlem Południe we Włocławku.
Droga zaprojektowana jest w standardzie 1x2 z rezerwą na drugi pas ruchu na skrzyżowaniu z Drogą Krajową 62 projektowane jest rondo turbinowe, ale już w przebiegu Drogi Krajowej 2x2, bo oczekujemy, że DK 62 taki standard docelowy będzie miała. Dalej w kierunku osiedla Michelin przedłużenie ulicy Szewskiej, która jest aktualnie jest budowana, również znajdzie się skrzyżowanie typu rondo turbinowe właśnie na ulicach Szewska – Szyszkowa, dalej wzdłuż osiedla ze skrzyżowaniem w ulicę Baśniową i z rondem na przedłużeniu ulicy Letniej. - wymienia Krzysztof Kukucki
Dodatkowo, włocławski Ratusz cały czas rozmawia z okolicznymi samorządami odnośnie porozumienia dotyczącego projektu drugiego etapu ulicy Szyszkowej. Drugi etap inwestycji ma zakładać poprowadzenie drogi wzdłuż osiedla Michelin aż do skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą prowadzącą do Smólska.
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.
Komentarze (0)