Pierwszy w historii - Fajans Festiwal

2021-10-06 16:09:29, Q4.pl

W ubiegły weekend, odbył się pierwszy Fajans Festiwal. Wydarzenie miało na celu promocje włocławskiego fajansu. Włocławianie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, czy kiermaszu zorganizowanym przez Centrum Kultury Browar B., ale także poznać historię „włocławków” podczas specjalnej wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Na wyjątkowym kiermaszu, który odbył się w Centrum Kultury „Browar B.”, pod nazwą „Fajansowe Kramy” zobaczyć można było między innymi, biżuterie związaną z wyrobami fajansowymi, rękodzieło, ceramikę artystyczną nawiązującą do wyrobów fajansowych, ale także odzież z motywami fajansowymi.

Motyw ten jest symbolem Włocławka i naszego regionu. Troszkę zapomniany, przez jakiś okres, ale okazuje się, że włocławski fajans cały czas żyje – w sercach, w pamięci, nie tylko włocławian. Myślimy, że zwłaszcza osób spoza Włocławka, które bardzo doceniają te piękne motywy. - mówi Lidia Piechocka-Witczak, Dyrektor Centrum Kultury „Browar B.”

Jest to ewenement w skali kraju. Żadna wytwórnia ceramiczna nie produkowała bez przerwy, nawet w okresie wojennym. - podkreślała Karolina Bandziak-Kwiatkowska z działu fajansu Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej podczas wystawy, która przedstawiała historię fajansu włocławskiego na przestrzeni lat.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz