Sztandar dla CSWOT

2021-09-27 13:41:41, Q4.pl

W niedzielę (26 września 2021 r.) o godzinie 14.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Eugeniusza Konopackiego z Torunia otrzymało swój sztandar.

Otrzymany przez nas sztandar jest ogromnym wyróżnieniem dla naszego Centrum, ale także najwyższym aktem zaufania społeczeństwa Kujaw i Pomorza. Sztandar Wojskowy był, jest i zawsze będzie, jednym z przejawów kultywowania tradycji Oręża Polskiego. Sztandar stanowi nieodzowny element chwalebnej, ale i też trudnej historii wojennej, jest wyrazem tożsamości walczących żołnierzy, ich przynależności do ojczyzny, a także symbolem etosu służby wojskowej. - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Nadanie Sztandaru odbyło się w przeddzień 82 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 82 lata temu, w nocy z 26 na 27 września w Warszawie, powstała Służba Zwycięstwu Polski dając początek jedynemu w historii świata powszechnemu ruchowi oporu, który od 1944 roku przybrał formę określaną jako Polskie Państwo Podziemne. Ten imperatyw moralny jest fundamentem kultury organizacyjnej w Wojskach Obrony Terytorialnej, formacji, której trzonem, podobnie jak w Armii Krajowej, są żołnierze - obywatele.

Dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcają swój czas, którzy łączą swoją aktywność zawodową ze służbą w Wojsku Polskim. Tak właśnie postępują żołnierze WOT, to ochotnicy, to ludzie, którzy są zawsze blisko, którzy zawsze są gotowi by pomagać. - w czasie uroczystości powiedział Pan Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej.

Centrum Szkolenia WOT zaprasza jednocześnie wszystkich mieszkańców Torunia na uroczystości prezentacji sztandaru, która odbędzie się już w najbliższą sobotę o godzinie 13.00 na rynku Staromiejskim w Toruniu. Po oficjalnej części uroczystości wojskowej odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego oraz żołnierski poczęstunek.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

(Informacja prasowa CSWOT Toruń)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz