"Wehikuł Czasu" w Brześciu Kujawskim

2021-09-20 14:20:34, Q4.pl

Wehikuł czasu z Brześcia Kujawskiego już 13 raz przeniósł nas do młodsza epoka kamienia. W ramach Festynu Archeologicznego każdy mógł zobaczyć jak żyli rolnicy sprzed 6500 lat.

Kujawy, od wielu lat są, w środowisku archeologicznym niebywale cenionym terenem. Szczególnie tereny w okolicach Wisły, takie jak Brześć Kujawski, która była głównym szlakiem transportu obfitują w cenne znaleziska.

Od wielu lat powtarzamy, że Kujawy to eldorado archeologiczne. Rzeczywiście, gdzie by nie włożyć łopatę, tam spod niej wyskakują prawdziwe skarby, bardzo ciekawe materiały dla archeologów. - mówi Prof. zw. dr hab. Ryszard Grygiel , archeolog i badacz ziemi brzeskiej.

Nic dziwnego, że to właśnie na terenie obecnego Brześcia Kujawskiego osiedlili się nasi praprzodkowie. Żyzne gleby, które skutkowały dużym rozwojem zarówno rolnictwa jak i hodowli zwierząt sprawiły, że to właśnie tutaj powstała jedna z osad domów trapezowatych w okresie młodszej epoki kamienia. Dzięki Brzeskiemu Centrum Kultury i Historii „Wahadło”, mieliśmy okazję odwiedzić ją ponownie.

Przenosimy, zabieramy właśnie tym wehikułem wszystkich, którzy zdecydują się do nas przyjechać do neolitu – do osady domów trapezowatych, która była właśnie tutaj w Brześciu Kujawskim nad Jeziorem Smętowo. - mówi Agata Kubajka, Dyrektor BCKiH „Wahadło”

Na zaaranżowanych stanowiskach prezentowane będą różnego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w osadzie pierwszy rolników sprzed 6500 lat.

Przechadzając się wzdłuż jeziora, możemy zobaczyć szereg stanowisk, takie jak budowanie chaty lendzielskiej, stanowisko wikliniarza, bursztyniarza, jak produkowano łódź jednopienną. Jedno z nich jest szczególnie ważne – już ponad 6000 lat temu znano miedź i sposób jej wytopu (…) podobne artefakty można zobaczyć na żywo i to, jak je produkowano. - mówi Adam Myrta, autor projektu „Na Europejskim Szlaku Megalitów”

Dodatkowo, na jednym ze stanowisk, które zorganizowane zostało przez studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza – zwiedzający mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach. Czym więc zajmowali się nasi praprzodkowie?

Zajmowali się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. Trzeba pamiętać, że pierwszy człowiek który pojawił się 12, 13 tysięcy lat temu to zbieracz i myśliwy. Natomiast dopiero rolnicy, którzy pojawili się 7 tysięcy lat temu, otworzyli dla Kujaw okno na świat, pokazali żyzne czarnoziemy kujawskie. - mówi Prof. Grygiel.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz