Trzecie święto 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2021-09-10 14:30:00, Q4.pl

W 2021 r. brygada obchodzi swoje trzecie święto, które przypada 10 września. Jest to data symboliczna i nawiązująca do patronki kujawsko-pomorskich Terytorialsów. Tego dnia w 1943 r. Elżbieta Zawacka skoczyła ze spadochronem do okupowanej Polski jako pierwsza i jedyna kobieta spośród 316 Cichociemnych bohaterów, spadochroniarzy Armii Krajowej. Ten wyjątkowy dla brygady dzień był okazją do uroczystej zbiórki, podczas której wręczono medale, decyzje o awansach na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaki pamiątkowe.

Dowódca brygady płk Krzysztof Stańczyk w dniu trzeciego święta skierował do żołnierzy, pracowników Resortu Obrony Narodowej i zaproszonych gości słowa: „W tym szczególnym dniu zwracam się do wszystkich żołnierzy i pracowników wojska. Dziękuję Wam za codzienną służbę i poświęcenie. Za to, że godnie reprezentujecie 8 brygadę, a oliwkowe berety są w naszym województwie, jak i całym kraju symbolem żołnierskiego profesjonalizmu i rzetelności. Dziękuję za Wasz trud, za wasze poświęcenie i odwagę, za służbę naszej Ojczyźnie. Dziękuję przyjaciołom i sympatykom Brygady, Fundacji im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” oraz żołnierzom AK za możliwość kultywowania chlubnych tradycji wojskowych.”

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała 15 stycznia 2018 r. w trzecim etapie formowania brygad WOT. Zgodnie z decyzją Nr 24/MON ministra obrony narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie nadania imienia patrona i ustanowienia dorocznego Święta 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymała zaszczytne imię legendarnej Torunianki gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. "Zo".

(Informacja prasowa 8.K-PBOT)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz