Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki w Redczu Krukowym to wyjątkowe miejsce, które pozwala nam zobaczyć jak wyglądał świat w którym żyli nasi ojcowie, czy dziadkowie. Wśród muzealnych zbiorów można zobaczyć szkolną klasę, gabinet lekarski, czy zabytkowe samochody.
Powstaniu muzeum przyświecał wyjątkowy cel - ocalić od zniszczenia obiekty z życia codziennego naszych przodków, które spotkałoby je wraz z nieuniknionym postępem technologicznym.
Jesteśmy świadkami wspaniałych czasów. To na naszych oczach zmienia się świat, zmienia się nasza kujawska ziemia, zmienia się nasza Polska. Wystarczy spojrzeć w telefon, komputer co się działo, nie na przestrzeni ostatnich 50 lat, a roku, dwóch, trzech – mówi Janusz Borkowski, twórca Kujawskiego Muzeum Oręża, Nauki i Techniki w Redeczu Krukowym
W muzeum znajdziemy wyposażenie dawnych gabinetów lekarskich, wozy konne, ponad 100-letnią lodówkę która funkcjonowała dużo przed tym, zanim w każdym domu był prąd, Fiata którym podróżował Józef Piłsudski, czy nawet jeden z najmniejszych helikopterów świata, o wadzę 314 kilogramów.
Były dwa skonstruowane. Jeden poszedł do Moskwy na ocenę. Przyszła odpowiedź - natychmiast go zniszczyć. Ale, że Polacy potrafią - zamurowano go gdzieś w jakimś obiekcie. I po 50 latach wnuczka znalazła tego głównego twórcę samolotu i przekazali go do naszego muzeum – mówi Janusz Borkowski
Nie sposób się nie zgodzić, wyjątkowe zbiory muzeum robią wrażenie. Według twórców, aby zobaczyć wszystkie eksponaty, zwiedzający musieliby spędzić na terenie obiektu kilka godzin.
Komentarze (0)