Analitycy i technolodzy w Centrum Kształcenia Chemicznego AVO w Schkopau, czyli Erasmus + w działaniu

2021-08-02 08:18:41, Q4.pl

Niektórzy bali się, że dwa tygodnie za granicą to bardzo długi czas i trudno będzie zrealizować wyzwanie. Tymczasem okazało się, że praktyka w Niemczech to nie jest trudna sprawa, lecz przeciwnie – przyjemnie spędzony czas w gronie zawodowców. Grupa techników analityków i techników technologii chemicznej z naszej szkoły odbyła w dniach 18-30 lipca 2021 roku staże zawodowe w Ausbidungsverbund Olefinpartner (AVO) w Schkopau. Świetnie sobie poradzili z zaliczeniem praktyki w międzynarodowym środowisku.

Instruktorzy niemieccy cierpliwie tłumaczyli zadania, a potem dawali pole do samodzielnego działania. Okazało się, że niektóre czynności zawodowe wykonuje się w Niemczech inaczej, a niektóre są dokładnie takie same, a chemik z chemikiem zawsze się porozumie za pomocą wzorów i symboli. Analiza jakościowa i ilościowa zostały precyzyjnie wykonane, a poprawny montaż instalacji potwierdziła próba ciśnieniowa. Trzeba być otwartym i komunikatywnym, a bariera językowa i różne standardy pracy nie stanowią żadnego problemu.

Uzupełnieniem programu było zwiedzanie Muzeum Chemii w Merseburgu, gdzie zgromadzono ponad 300 eksponatów związanych z przemysłem chemicznym, m.in. pierwsze stosowane w Europie urządzenia do syntezy amoniaku, opracowane przez zespół Haber-Bosch. Dodatkową atrakcję stanowiło planetarium i pokazy multimedialne układu słonecznego. W weekend czekała na grupę słodka niespodzianka – wizyta w najstarszej fabryce czekolady w Niemczech, Halloren Schokoladenfabrik. Na koniec praktyki wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające nowe kompetencje i miłe słowa od niemieckich instruktorów.

Dzięki realizacji projektu z programu Erasmus+ cały wyjazd finansowany był ze środków Unii Europejskiej. Kolejna grupa uczniów, przygotowująca się do wyjazdu do Hiszpanii, może już się cieszyć – praktyka zagraniczna to przygoda, którą się długo dobrze wspomina.

Więcej infromacji i zdjęcia pod adresem: Analitycy i technolodzy w Centrum Kształcenia Chemicznego AVO w Schkopau, czyli Erasmus + w działaniu – Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz