Grypa sezonowa to ostra, wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego, która przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Wiąże się ona ze znacznym odsetkiem groźnych dla zdrowia i życia powikłań w grupach wysokiego ryzyka, takich jak osoby starsze oraz osoby z różnymi chorobami podstawowymi.
W ostatnich latach zagrożenie wzrosło za sprawą pandemii COVID-19. Wirus SARS-CoV-2 poważnie osłabił działanie mechanizmów układu immunologicznego wielu osób, zmniejszając tym samym naturalną odporność całej populacji. W sezonie grypowym 2022/2023, w okresie od 1 września 2022 r. do 15 marca 2023 r., Państwowa Inspekcja Sanitarna zarejestrowała 4 703 128 przypadków zachorowań, ponad 20 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem. Zgodnie z oceną ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, sezon ten był jednym z najcięższych od ponad 10 lat.
Przed zachorowaniem na ciężką postać grypy lub jej powikłaniami można uchronić się przyjmując szczepionkę. Szczepionki są dostępne na receptę, bezpłatną dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia oraz z 50% odpłatnością dla 65-latków. Niestety, w minionym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 5,65% populacji Polski - blisko o 1/5 mniej niż rok wcześniej. W grupie seniorów zaszczepiło się jedynie 15%. Dla porównania w Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi ok. 44%. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wskazują, że istotny wpływ na tę sytuację ma skomplikowany model wizyty szczepiennej występujący w Polsce (konieczne 2 wizyty w przychodni i samodzielny zakup szczepionki w aptece).
Mając na względzie korzyści zdrowotne i potrzebę ułatwienia seniorom dostępu do świadczeń zdrowotnych, Prezydent Miasta Włocławek przedłożył pod obrady Rady Miasta projekt „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej, zamieszkałych na terenie miasta Włocławek” w latach 2023-2025. Uchwała w tej sprawie została podjęta na sesji w dniu 27 czerwca 2023 r. Akcja szczepień rozpocznie się we wrześniu 2023 r. i będzie trwała do 15 listopada 2023 r. Realizator, zgodnie z obowiązującymi procedurami, zostanie wybrany w otwartym konkursie ofert. W ciągu najbliższych 3 lat zaplanowane zostało zaszczepienie 9 600 osób. Wydatki z budżetu miasta zostały oszacowane na 735 000 zł.
Poprzednie edycje programu, realizowane w latach 2017-2022, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze szczepień skorzystało 12 062 włocławian. Do ciekawych wniosków prowadzi analiza danych epidemiologicznych. Od 2017 r. spada w naszym mieście liczba przypadków zachorowań na grypę i grypopodobnych i jest znacząco niższa od tych wartości notowanych w sąsiednim powiecie włocławskim. W 2022 r. we Włocławku zarejestrowanych zostało 680 przypadków, które rozpoznano na podstawie objawów klinicznych. Dla porównania, w powiecie włocławskim było to 3 285 osób, czyli prawie 6-krotnie więcej. Liczymy, że efekt ten, dzięki kontynuacji samorządowych działań profilaktycznych utrzyma się w kolejnych latach.
(Informacja prasowa UM Włocławek)
Komentarze (0)