
Właściciel mieszkania odpowiada za stan techniczny swojej nieruchomości i partycypuje w kosztach utrzymywania części wspólnych. Ponosi również odpowiedzialność za szkody, które wyrządził innym lokatorom.
Posiadanie własnego mieszkania wiąże się z odpowiedzialnością – mieszkańcy domów wielorodzinnych, gdzie jeden budynek stanowi własność wielu osób, powinni znać swoje prawa i obowiązki.
Odpowiedzialność prawna właściciela mieszkania
Ogólny przepis regulujący obowiązki właścicieli mieszkań ma następującą treść: „Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra”.
Zatem powiedzenie „wolnoć Tomku w swoim domku” nie do końca ma zastosowanie w realnym życiu. Gdy zalejesz mieszkanie sąsiadowi, odpowiadasz za tę szkodę i musisz ją usunąć. Większość z nas posiada podstawowe ubezpieczenie mieszkania, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie pokrywa ono kosztów remontów w sąsiednich lokalach. Te koszty pokryje tylko ubezpieczenie OC mieszkania. Będzie ono skuteczne również wtedy, gdy Twoje dziecko wybije piłką okno na klatce schodowej lub uszkodzi ścianę, wymachując hulajnogą na schodach.
Jakie prawa mają właściciele mieszkań?
We własnym mieszkaniu masz prawo do spokoju – dlatego jeśli sąsiad utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, możesz śmiało reagować. Najpierw warto załatwić sprawę polubownie – konflikty sąsiedzkie potrafią skutecznie zatruć życie. Jednak jeśli działania sąsiada są szczególnie uciążliwe, zwróć się o pomoc do zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości – pomogą Ci rozwiązać problem. Pamiętaj, że masz prawo, w równej mierze jak inni lokatorzy, korzystać z części wspólnych nieruchomości.
Z jednej strony mamy obowiązek utrzymywać swoje mieszkanie w odpowiednim stanie technicznym, z drugiej – remonty bywają uciążliwe. Pamiętaj, aby powiadomić sąsiadów o tym, że w Twoim mieszkaniu będą wykonywane prace. Zadbaj o to, aby głośne czynności wykonywano tylko za dnia i nie w sposób ciągły, aby nie utrudniało to normalnego funkcjonowania pozostałych lokatorów domu.
Nie zapomnij dopilnować ekipy remontowej, aby nie pozostawiała po sobie bałaganu w częściach wspólnych nieruchomości. Większość prac wiąże się z pyleniem czy nieprzyjemnymi zapachami. Zadbaj o to, aby Twoi sąsiedzi jak najmniej to odczuli.
Wielu z nas ma w domu czworonoga. Regulaminy wspólnot mieszkaniowych tego nie zabraniają, jednak jego obecność nie powinna być kłopotliwa dla pozostałych mieszkańców. Wyjący z tęsknoty pies może przeszkadzać osobie pracującej w domu czy rodzicom noworodka.
Mieszkanie w bloku jest wygodne, ale wiąże się z większą odpowiedzialnością za swoją własność. Wymaga również poszanowania własności i prywatności sąsiadów. Należy liczyć się z tym, decydując się na zakup mieszkania w nieruchomości wspólnej.
Komentarze (0)