Mieszkania na sprzedaż w drugim kwartale – krótka analiza rynku

2021-05-05 06:38:30, Artykuł partnera

W ostatnich miesiącach rynek nieruchomości oraz ogólnie rzecz biorąc cała gospodarka bardzo dynamicznie się zmieniały. Pandemia pociągnęła za sobą szereg zmian społecznych i gospodarczych, które wymusiły na deweloperach, inwestorach i kupcach dostosowanie się do panujących warunków. Wszystko jednak wskazuje na to, że COVID-19 wkrótce zostanie zwalczony, a gospodarka wróci do względnej normalności.

Czy nadchodzi koniec pandemii?

Trudno jeszcze mówić o końcu pandemii jako takim, jednak postępujący program szczepień wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach będziemy wracać do normalności. Co to oznacza dla rynku nieruchomości? Przede wszystkim pobudzenie konsumpcji, co zresztą widać już teraz, obserwując rosnącą liczbę sprzedanych mieszkań. Niskie stopy procentowe, które skutkują tanimi kredytami zdecydowanie się do tego przyczyniają. Co więcej, banki również coraz odważniej powracają do walki o klienta na tym rynku. Wraz z rozpoczęciem fizycznych zajęć na uczelniach można spodziewać się powrotu studentów do dużych miast, co powinno ożywić tamtejsze rynki najmu. Oczywiście taka sytuacja przyczyni się do wzrostu zainteresowania inwestycjami w nieruchomości.

Wzrost cen nieruchomości

Kolejne rządowe pakiety pomocowe musiały poskutkować rosnącą inflacją i rzeczywiście tak się dzieje. Wzrost zadłużenia Państwa wymusił na NBP drukowanie pieniędzy co nie jest bez znaczenia dla przyszłych cen na rynku nieruchomości. Analitycy przewidują, że wzrost cen mieszkań w Polsce może wynieść od 7 od 10 procent, co i tak przewyższy inflację. Obecnie jednak przez to, że gospodarka jeszcze na dobre nie ruszyła, zakup mieszkania może być bardzo dobrym pomysłem, ponieważ podczas całkowitego odmrażania gospodarki inflacja będzie rosnąć znacznie bardziej dynamicznie.

Oczywiście istnieją pewne zagrożenia dla rynku nieruchomości, które mogą ograniczyć spodziewany wzrost popytu oraz cen. Jednym z nich jest spadek optymizmu wśród konsumentów czy też pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Trudno ocenić na ile te zagrożenia staną się realne, jednak planując zakup mieszkania, warto mieć je na uwadze.

Trafiona inwestycja w mieszkanie w 2021

Obecnie jesteśmy już o krok od końca pandemii i dlatego właśnie teraz zakup nowego mieszkania może być szczególnie trafiony. Dotyczy do nieruchomości przeznaczonych do inwestycji, jak i do zwykłego użytkowania. Prognozowany wzrost cen mieszkań jest bardzo prawdopodobny, więc jeżeli pragniesz zakupić mieszkanie to drugi kwartał tego roku prawdopodobnie jest ostatnim dogodnym momentem. Gdzie możesz znaleźć atrakcyjne oferty nieruchomości? Między innymi w serwisie obido.pl, gdzie widnieją aktualne oferty od deweloperów oraz zespół ekspertów, którzy doradzą Ci w wyborze nieruchomości. Serwis oferuje również wirtualny spacer dla każdego mieszkania, dlatego możesz bez problemu ocenić, czy oferta spełnia Twoje standardy i wymagania.

Nie ulega wątpliwości, że najbliższy czas będzie bardzo interesujący. Pandemia odcisnęła swoje piętno na wszystkich gałęziach gospodarki, w tym na rynku nieruchomości. Warto śledzić bieżące prognozy i analizy, ponieważ od wielu lat nie mieliśmy do czynienia z tak dynamiczną sytuacją i trudno z całkowitą pewnością przewidywać, jak rynek mieszkań w Polsce będzie wyglądał za pół roku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz