Urząd Marszałkowski składa życzenia strażakom z okazji ich święta

2021-05-04 13:54:04, Q4.pl

Są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie, zawsze gotowi nieść pomoc, profesjonalni, odważni - strażacy. Dziś (4 maja), w dniu świętego Floriana, obchodzą swoje święto. Celebrowana przez bpa Wiesława Śmigla msza w intencji strażackiej braci, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, odbędzie się w katedrze św. Janów w Toruniu.

Samorząd województwa systematycznie wspiera formacje pożarnicze. Jeszcze w tym roku do ochotniczych straży pożarnych w całym regionie trafi dziewiętnaście nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych i tyle samo motopomp.

Wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i wszystkim strażakom ochotnikom najwyższe wyrazy szacunku i uznania za piękną i odpowiedzialną służbę, a także podziękowania za Wasz trud i poświęcenie! Życzę satysfakcji w służbie i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. I, tradycyjnie, tylu powrotów z akcji, ile wyjazdów! - mówi marszałek Piotr Całbecki.

1 600 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) służy w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych działających pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Struktury Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) to 847 jednostek funkcjonujących przede wszystkim na terenach wiejskich; w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 216 z nich; liczba czynnych członków to 27 tysięcy, a całe środowisko liczy 35 tysięcy osób.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Na rzecz jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 wyasygnowaliśmy 50 milionów złotych. Fundusze Unii Europejskiej w ramach RPO umożliwiają m.in. zakup 46 samochodów gaśniczo-ratowniczych. 27 z nich służy już strażakom, 19 kolejnych trafi do jednostek w całym województwie do końca roku. 

Zobacz też:

Jednostki strażackie zostały też wyposażone w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.

Zobacz:

Środki RPO przekazaliśmy również na wybudowanie nowej siedziby jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie. Strażacy zawodowi i ochotnicy z Łubianki (powiat toruński) zyskali nowoczesne centrum szkoleniowe - dwukondygnacyjny budynek z salami wykładowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalnym, dwoma garażami dla wozów bojowych i infrastrukturą sportową.

W lutym węże pożarnicze i komplety ubrań ochronnych odebrali strażacy z zastępów, które w listopadzie brały udział w akcji gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim. (https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36791-bogu-na-chwale-ludziom-na-ratunek-sprzet-dla-strazakow )

(Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz