Włocławskie obchody Dnia Wojsk Inżynieryjnych

2021-04-16 14:18:40, Q4.pl

16 kwietnia 1945 roku oddziały i II Armii Wojska Polskiego rozpoczęły forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. Tego właśnie dnia swoje święto obchodzą saperzy. Kwiaty pojawiły się też pod włocławskim pomnikiem przy ulicy Żytniej.

Obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych odbyły się, jak co roku, także we Włocławku. Mieście, którego powojenna historia na długie dekady związała się z tym rodzajem wojsk. Przypomnijmy, ze po zakończeniu działań wojennych to właśnie we Włocławku rozlokowano żołnierzy  6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego, który brał udział w Operacji Berlińskiej.

Przez kolejne lata we włocławku stacjonował 3 Warszawski Pułk Pontonowy przemianowany w latach 90-tych na 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy. Choć jednostkę przeniesiono następnie do Chełmna, to we Włocławku tradycje pułku kontynuują jego byli żołnierze i pracownicy, tworzący Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku.

Jak co roku jego członkowie, w towarzystwie władz samorządowych, spotkali się pod włocławskim Pomnikiem Sapera by złożyć kwiaty pod obeliskiem. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz