Straż Miejska ponownie przypomina właścicielom i opiekunom psów o ważnych obowiązkach. To w kontekście rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 roku, zmieniającego wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, które weszło w życie z dniem 10 kwietnia.
Strażnicy miejscy reagują na często nieakceptowane przez mieszkańców naszego miasta zachowania właścicieli i opiekunów psów. Należy do nich bezkrytyczny i bezrefleksyjny sposób wyprowadzania zwierząt, bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, czyli puszczanie psów luzem, bez kontroli za pomocą smyczy, często bez kagańca. Przypominamy, że od dnia 15 listopada 2018 roku art. 77 Kodeksu Wykroczeń brzmi następująco:
Art. 77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Według nowych przepisów, za wykroczenie opisane w art. 77 § 1 KW, grozić będzie mandat w wysokości od 50 do 250 zł. Natomiast za wykroczenie wynikające z treści przepisu art. 77 § 2 KW – 500 zł.
Należy zauważyć, że nie uległy zmianie treści przepisów prawa wykroczeń w zakresie wynikającym z art. 77 KW, zmianie uległa tylko wysokość mandatów.
Żaden z w/w przepisów prawa wykroczeń nie zakazuje w sposób definitywny spuszczania psów luzem. W orzecznictwie przyjęło się, że zwykłe środki ostrożności przy trzymaniu psów, to środki tradycyjne i zwyczajowo przyjęte, np. smycz i kaganiec, które dodatkowo należy uzależniać od osobniczych cech zwierzęcia, które swoim potencjalnym zachowaniem może stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka lub innego psa. Dlatego w doktrynie orzeczniczej przyjęło się również doskonałe poznanie psychiki psa przez jego posiadacza. Reasumując, przy wyprowadzaniu psów na spacer i ewentualnym podjęciem decyzji o spuszczeniu psa ze smyczy, należy przede wszystkim kierować się ogólnie przyjętymi zasadami zachowywania się w miejscach publicznych i miejscach użytku publicznego oraz zachować zdrowy rozsądek.
Strażnicy miejscy przypominają też o obowiązkach osób utrzymujących zwierzęta domowe, które wynikają z zapisu prawa lokalnego. Na podstawie Uchwały Nr XX/27/2020 Rady Miasta Włocławek z dnia 3 marca 2020 roku rozdz. 6 § 19, osoby utrzymujące zwierzęta domowe obowiązane są do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
§ 20 Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi opieki.
(Informacja prasowa UM Włocławek)
Komentarze (0)