MSBS Grot w wersji A2 oraz pistolety samopowtarzalne VIS 100 w użytku

2021-03-24 12:46:06, Q4.pl

Żołnierze 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia skutecznie użytkują nowy sprzęt, który trafił na ich wyposażenie. W dniu 20.03.2021 r. rozpoczęli przystrzeliwanie MSBS Grot w najnowszej wersji A2. Wojska Obrony Terytorialnej, które są gestorem karabinka zbierają wnioski z użytkowania każdej z wersji tej broni, przez co budują potencjał do jej skutecznej modernizacji.

Najnowszym efektem tych działań jest wersja A2, która rozpoczyna intensywną służbę w rękach kujawsko-pomorskich Terytorialsów. Zmiany jakie zostały wprowadzone w stosunku do A1 to m.in. nowe, wydłużone łoże z zamontowanymi na nim okładzinami termicznymi. Jest ono zgodne z systemem M-LOK co pozwala na bezpośrednie łączenie z chwytem przednim broni. Okładziny chronią dłonie żołnierzy przede wszystkim przy intensywnym strzelaniu ogniem ciągłym, izolując je od lufy. Dłuższe łoże daje więcej miejsca na ręce oraz osłania regulator gazowy, który jest chroniony przed przypadkowym przestawieniem położenia. Wersja A2 posiada już chwyt pistoletowy zaprojektowany przez FB Łucznik.

Wprowadzono również modyfikacje na pierwszy rzut oka niewidoczne. Mianowicie dodano zgrubienie iglicy, dzięki któremu wzrasta jej wytrzymałość przy treningu jednej z podstawowych dysfunkcji broni tzw. „suchego strzału”.

Żołnierze 81 blp przeszli również szkolenie teoretyczne z posługiwania się nowymi pistoletami samopowtarzalnymi VIS 100.

Szkolenie teoretyczne oraz egzamin z budowy i znajomości danych taktyczno-technicznych są niezbędne przed rozpoczęciem strzelania z nowego typu broni. Po opanowaniu partii materiału dotyczącej pistoletu oraz pozytywnym zaliczeniu egzaminu, żołnierze zostali dopuszczeni do zajęć praktycznych z wykorzystaniem nowego pistoletu. Broń pewnie leży w dłoni, jest lekka i poręczna. Dodatkowym atutem jest bardzo dobrze spasowana kabura, umożliwiająca sprawne wyjmowanie i chowanie broni, co w warunkach bojowych może być kluczowe. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne zajęcia, na których przejdziemy do strzelania. – powiedział kierownik zajęć ppor. Piotr Piechnik.

W ostatnich miesiącach toruński batalion odebrał również pierwsze partie hełmów HP-05. Są one wyposażone w szyny umożliwiające szybki i pewny montaż m.in. noktowizji. Dodatkowo specjalne wyprofilowanie ułatwia korzystanie z środków łączności czy masek przeciwgazowych. Żołnierze chwalą sobie wyważenie hełmu, który jest poręczny nawet z zamontowanymi akcesoriami. Nowy Ford Ranger XLT, który również służy w 81 blp znacznie zwiększa możliwości m.in. reagowania przeciwkryzysowego. Dzięki napędowi 4x4 oraz dużej skrzyni ładunkowej, możliwy jest szybki transport sprzętu w trudnodostępny teren.

(Informacja prasowa 8.K-PBOT)

Komentarze (1)


Ok (2021-03-25 03:06:26) Zgłoś do moderacji
Bardzo dobry i niekłamliwy artykuł. W odróżnieniu od artykułów pewnego polskojęzycznego, ogólnokrajowego portalu.

Dodaj swój komentarz