Nowe uzbrojenie w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

2021-03-08 13:04:17, Q4.pl

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Od samego początku formacja budowana jest w oparciu o nowoczesny sprzęt w myśl zasady, że WOT budowane od podstaw, powinny być zaopatrzone w nowoczesne wyposażenie, które będzie służyło długie lata.

Zgodnie z tym zamysłem realizowane są kolejne dostawy sprzętu. W ostatnim czasie 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej przyjęła na wyposażenie m.in. zestawy konwersyjne do MSBS Grot, służące do strzelania amunicją barwiącą. Umożliwia to szkolenie w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistej wymiany ognia. Modułowy System Broni Strzeleckiej, jaka sama nazwa wskazuje, pozwala na szerokie modyfikacje karabinka, które dostosowują go do potrzeb użytkownika.

W skład zestawu konwersyjnego wchodzą: zespół zamka UTM oraz magazynek UTM (Ultimate Training Munitions). Służą one typowo do strzelania amunicją barwiącą, uniemożliwiając załadowanie i strzał z amunicji ostrej. Dodatkowo wyróżnia je charakterystyczny, niebieski kolor (widoczne na zdjęciach). Do realizacji szkolenia niezbędna jest specjalna amunicja. Amunicja UTM jest dostępna nawet w wersji, w której po strzale następuje uwolnienie gazów wylotowych. Konsekwencją tego jest odrzut broni oraz huk wystrzału, które powodują maksymalne odzwierciedlenie zachowania karabinka w warunkach bojowych. Po wystrzale w kierunku żołnierza leci pocisk barwiący.

Po przyjęciu sprzętu do Brygady, przeszkoleni z jego użytkowania instruktorzy przeprowadzili pierwsze szkolenie dla żołnierzy 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Zajęcia obejmowały szeroko pojętą tematykę walki w terenie zurbanizowanym. Jak wskazują żołnierze biorący udział w ćwiczeniach, wykorzystanie systemu UTM w karabinkach Grot wprowadza szkolenie na zupełnie nowy poziom.

Szkolenie z wykorzystaniem systemu UTM podnosi realizm ćwiczeń do bardzo wysokiego poziomu. Dla nas żołnierzy, ćwiczenia praktyczne ze świadomością obecności realnego przeciwnika, który może wykonać strzał a nie tylko symulować, umożliwiają rozwój prawidłowego zachowania na polu walki w warunkach bojowych - mówi Szer. Jarosław Drążkowski, żołnierz 82 blp.

8.K-PBOT w ostatnim czasie przyjmuje również nowe pistolety wojskowe. Pistolet samopowtarzalny VIS 100 jest skokiem jakościowym. Żołnierze są w trakcie szkolenia z nowej broni, po czym będą mogli przejść do pierwszych strzelań. Pistolet Samopowtarzalny kal. 9 x 19 mm jest bronią osobistą, przeznaczoną dla wojska, służb policyjnych, służb więziennictwa, straży granicznej, służb ochrony mienia i innych. Służy do walki i samoobrony na krótkich odległościach (do ok. 50 m).

(Informacja prasowa 8.K-PBOT)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz