Niewielu graczy zdaje sobie sprawę, że repliki gazowe zostały skonstruowane jeszcze przed tymi z napędem elektrycznym, jako zabawki dla modelarzy. Dziś repliki na green gas wracają do łask. Czy warto się na nie zdecydować?
Repliki na green gas vs repliki elektryczne
Podstawową różnicą w obu grupach replik jest oczywiście napęd. W przypadku replik elektrycznych wystrzelenie kulki następuje na skutek rozprężenia powietrza z cylindra, które jest sprężane poprzez elektryczny mechanizm repliki. Pistolet na gaz lub green gas działa zupełnie inaczej. W momencie naciśnięcia spustu zostaje uwolniona dawka gazu z pojemnika umieszczonego w magazynku.
Wady replik na green gas
Często wspominaną wadą napędu gazowego jest słaba powtarzalność strzałów. Repliki gazowe zazwyczaj nie strzelają tak dobrze, jak repliki elektryczne. Różnica pomiędzy kolejno oddanymi strzałami może wynosić nawet kilkanaście FPS. Co więcej, kiedy ciśnienie gazu w pojemniku się zmniejsza, siła wystrzału kulek również maleje. Co to oznacza dla początkującego gracza? Otóż kulki trafiają bliżej.
Kolejnym kryterium jest cena. Pistolet na gaz lub green gas jest zazwyczaj 1,5 do 2 razy droższy niż zakup AEG-a. Dodatkowo magazynek low-cap do repliki elektrycznej kosztuje około 30 złotych, a do repliki gazowej nawet 200. Do replik zasilanych green gasem nie ma magazynków typu hi-cap, więc należy zabrać ze sobą ich zapas na strzelankę. To nadal nie wszystko. Wymagany jest też zapas dedykowanych do danej repliki pojemników z gazem.
Niestety do tego typu replik mamy znacznie mniej dostępnych części zamiennych, a także uboższe zaplecze tuningowe i serwisowe. Większość replik broni krótkiej posiada prędkość początkową 280–300 FPS, a broni długiej – 400 FPS. I nie da się podnieść znacząco tych wartości. Zmiana zaworów na te o większej przepustowości lub stosowanie magazynków na kapsuły CO2 to większe ryzyko uszkodzeń. Repliki na gaz ponadto źle działają w niskich temperaturach. Jeśli dodać ich dużą wrażliwość na zabrudzenia i uszkodzenia, można się zastanawiać, czy gaz ma jakiekolwiek zalety?
Zalety replik na green gas
Jeśli chodzi o plusy, nie sposób nie wspomnieć o wymiarach replik napędzanych gazem. Niewielu graczy zdaje sobie sprawę, że elektryczne repliki są o 2–3 milimetry szersze niż ich odpowiedniki, np. aby modele z serii AK pomieściły Gearbox, wydłużono je o pół centymetra. Repliki na green gas mają wymiary wręcz identyczne, jak ich pierwowzory.
O czym jeszcze wypadałoby wspomnieć? Repliki na green gas działają tak, jak oryginały. Mają dobrą reakcję na spust, pożądany przez graczy Blow Back (odrzut zamka), a po wystrzeleniu ostatniej kulki zatrzymują się i nie da się wystrzelić na pusto, póki nie zmienimy magazynka.
Ostatnią, ale również ważną, zaletą jest satysfakcja użytkownika. Każdy, kto strzelał z repliki gazowej wie, jak wiele przyjemności sprawia ten model! Warto dodać, że repliki elektryczne są przez właścicieli gaziaków porównywane do... wkrętarek. Przyjemność ze strzelania z gazówki jest nieporównywalnie większa – tak więc jeśli akceptuje się ich wady, będzie to świetny wybór na strzelankę.
Komentarze (0)