Cena odwagi – wygraj komiks o generał Elżbiecie Zawackiej

2021-02-12 09:05:38, Q4.pl

„Średniego wzrostu, blondynka o niebieskich oczach miała w sobie coś męskiego. Była surowa, poważna, trochę szorstka i bardzo rzeczowa. Dopiero na pożegnanie poczułem ciepły, mocny uścisk dłoni i usłyszałem lekkie westchnienie: Daj Boże, żebyście dotarli" – tak kurier Podziemnego Państwa Jan Nowak-Jeziorański opisywał pierwsze spotkanie z generał Elżbietą Zawacką, bohaterką kolejnego komiksu powstałego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Wydawnictwo to można zdobyć w konkursie internetowym.

Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Komiks jest atrakcyjną formą poznania tej historii zarówno dla młodszych jak i starszych  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Komiks „Cena odwagi. Generał Elżbieta Zawacka" opowiada o konspiracyjnej działalności torunianki podczas drugiej wojny światowej i jej podróżach jako kurierki Armii Krajowej. W 1943 roku została emisariuszką Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego i przedostała się do Londynu. Na początku września 1943 roku wraz z cichociemnymi została zrzucona na spadochronie do kraju. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski.

Pytanie konkursowe brzmi: Pod jakim pseudonimem działała generał Elżbieta Zawacka?

Komiksami nagrodzone zostanie dwadzieścia osób, które dziś (12 lutego) od godziny 9 prześlą prawidłową odpowiedź na adres j.kosinska@kujawsko-pomorskie.pl. Laureatów o wygranej poinformowani zostaną mailem.

Komiks w wersji on-line.

Historie wyjątkowych postaci zamknięte w komiksach

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało dziesięć komiksów opowiadających historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Wśród nich Edward Stachura, Jerzy Popiełuszko, Marian Rejewski, Jan Czochralski i patron naszego województwa Jan Paweł II. Uczniowie poznają życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, a także historię gwiazdy polskiego kina przedwojennego Heleny Grossówny. Najnowsze publikacje, które powstały w tym roku, poświęcone zostały ważnym rocznicom: stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - „Wolność nie umiera nigdy" oraz setnej rocznicy Cudu nad Wisłą - „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921. Ostatni bastion". Komiksy dostępne są również on-line.

(Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz