Szczepienia: Strażacy pomagają w transporcie seniorów

2021-02-08 13:20:17, Q4.pl

Trwa akcja szczepień seniorów. Dla wielu z nich dotarcie do punktu szczepień, zwłaszcza jeśli mieszkają poza miastami może być mocno utrudnione. W akcję dowozu tych osób włączyła się straż pożarna.

Jak dotąd w kraju dokonano ponad 1,656 mln szczepień. Choć wciąż trwa podawanie preparatu osobom z grupy „zero” (zwykle medykom), to od 25 stycznia szczepienia przeprowadzane są także wśród seniorów powyżej 70 roku życia. Według statystyk preparat podano już 648 tysiącom osób w wieku 71 i więcej lat.

O ile w przypadku miast i większych miejscowości dotarcie do placówki przeprowadzającej nie stanowi raczej wielkiego problemu, to poza miastami seniorzy mogą mieć kłopot z dojazdem na miejsce.
Swoją pomoc w transporcie deklarują samorządy, ale nie tylko. W całym kraju w gotowości do zapewnienia transportu seniorom pozostaje ponad 500 tysięcy strażaków PSP i druhów z OSP. Oznacza to, że oprócz jednostek PSP w akcję zaangażowanych jest łącznie 12 tysięcy jednostek OSP. Także we Włocławku i powiecie włocławskim.

Jak dotąd z pomocy strażaków skorzystało 18 osób z powiatu włocławskiego – informuje bryg. Dariusz Krysiński z włocławskiej PSP.

Co należy zrobić by uzyskać pomoc w dotarciu do punktu szczepień? Seniorzy z terenu powiatu powinni skontaktować się ze swoim urzędem gminy, który zadysponuje do transportu strażaków ochotników. Jeśli mieszkamy we Włocławku, wystarczy skontaktować się bezpośrednio z miejskim stanowiskiem kierowania PSP.

Z bezpłatnego transportu mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz