Styl skandynawski a minimalistyczny - różnice

2021-01-13 09:04:59, Artykuł partnera

Choć w aranżacjach wnętrz bardzo często style przenikają się i tworzą osobny, indywidualny styl, to istnieją pewne wyznaczniki, które podpowiadają, na jakie elementy zwrócić uwagę w każdym z nich. Styl minimalistyczny i skandynawski mają ze sobą wiele cech wspólnych, istnieją jednak między nimi pewne różnice.

Styl skandynawski - tu rządzi naturalność

Uwielbiany przez miliony osób styl pochodzący ze Skandynawii to przede wszystkim powrót do korzeni. Zwrócenie się w stronę natury i czerpanie z niej jak najwięcej. Właśnie tą skłonnością podyktowane są założenia stylu skandynawskiego. Przede wszystkim prostota i naturalność. Naturalne są materiały, które promuje ten styl. Naturalne są też kolory. Ludzie wybierający styl skandynawski też bardzo często stawiają w życiu na naturalność. Cechy tej nie odnajdziemy w stylu minimalistycznym.

Minimalizm - styl prostoty i ograniczeń

Choć o stylu skandynawskim można by mówić, iż jest również minimalistyczny, to stylowi minimalistycznemu nie można narzucić naturalności, która jest tak istotna dla stylu nordyckiego. Prostota idzie w parze z jakością, dlatego w stylu minimalistycznym kładzie się na to duży nacisk. Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o zakwalifikowaniu aranżacji do minimalistycznej jest funkcjonalność.

Przedmioty muszą pełnić jakąś funkcję, inaczej ich posiadanie jest zbędne. Minimalizm ogranicza posiadanie przedmiotów do minimum, styl skandynawski zakłada natomiast, że wnętrze powinno być przytulne, znajdziemy więc w nim niekoniecznie funkcjonalne dodatki i dekoracje, jak poduszki, kocyki, ozdoby.

Jasność i przejrzystość - cechy istotne dla stylu skandynawskiego i minimalistycznego

Dzikość i surowość północnej Europy inspiruje stylem, który jest przejrzysty i przestronny. Zakłada, że wnętrze powinno być jasne. Dlatego oświetlenie wnętrz jest tak istotne w jego przypadku. Nie inaczej jest też w przypadku stylu minimalistycznego. Mieszkanie zgodne z jego sztuką jest bardzo wygodne i funkcjonalne, musi więc też być odpowiednio oświetlone. Lampy są bowiem bardzo ważne we wnętrzu, a bez prawidłowego oświetlenia nie można mówić o pełnej funkcjonalności wnętrza.

Lampy Umage - funkcjonalne oświetlenie do wielu stylów

Lampy Umage, pochodzące z północy Europy oddają doskonale klimat skandynawski. Powstałe z tych samych inspiracji krajobrazem i naturą idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Jednak i wnętrza minimalistyczne mogą czerpać z bogactwa marki, która w ofercie posiada mnóstwo prostych w formie i funkcjonalnych lamp. Lampy Umage są kwintesencją czerpania doświadczeń i wiedzy z natury. Inspirowane nie tylko surowym klimatem morza, ale i prostymi formami roślinności.

Umage - lampy inspirowane naturą

Lampa w kształcie szyszki? Seria Conia Umage oddaje całą naturalność kształtów z otaczającej przyrody. Inspiracją jest szyszka. Nordycki krajobraz odnaleźć można także w kolekcji Eos, która powstała z obserwacji nordyckiego nieba. Inspirowana kształtem chmur seria Eos powstała z użyciem naturalnych gęsich piór, co dodatkowo podkreśla związek projektantów z naturą, którą się otaczają. Do stylu minimalistycznego doskonale wpasuje się kolekcja Asteria. Proste, designerskie modele będą idealnie oświetlać wnętrze i nie zakłócą harmonijnej aranżacji. Oświetlenie jest ważną częścią wystroju wnętrza, warto zwrócić na nie większą uwagę, szczególnie w przypadku stylu skandynawskiego i minimalistycznego, które kładą na nie spory nacisk.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz