Zamknij X

Pandemia – co oznacza dla turystyki w regionie?

2020-12-30 09:39:52, Artykuł partnera

Niepewność, samoizolacja, ograniczenia, lockdown – to słowa, które w słowniku roku 2020 występowały najczęściej. Powód jest oczywisty. Wirus SARS-CoV-2 stał się wyzwaniem dla społeczności, rządów i gospodarki. Szczególnie mocno obostrzenia związane z epidemią odczuwa branża turystyczna. Jak pandemia wpłynęła na sytuację tego sektora gospodarki w naszym regionie, postanowiło sprawdzić Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle87".

Jeszcze rok temu widmo światowej pandemii, dezorganizującej życie społeczne i gospodarkę, było czystą abstrakcją, która kojarzyć się mogła bardziej z literaturą i filmami z gatunku fikcji, niż rzeczywistością. A jednak. COVID-19 zaatakował niespodziewanie i stał się zagrożeniem nie tylko dla zdrowia i życia mieszkańców, ale także całych gałęzi gospodarki.

Gdybyśmy mieli wybrać jedno słowo najlepiej charakteryzujące rok 2020, bez wątpienia jednym z najpoważniejszych kandydatów byłoby to – lockdown. Począwszy od wiosny ograniczenia w handlu, podróżowaniu jak i codziennym funkcjonowaniu stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Elementem, który nie pozostał bez wpływu na przedsiębiorców i ich firmy.

Oczywiście, wpływ pandemii widoczny był niemal we wszystkich sektorach gospodarki. Widzimy, jaki wpływ miał COVID-19 na przedsiębiorstwa w branży handlowej, dla usługodawców, czy wreszcie dla handlu. Jednakże to branża turystyczna jest jedną z tych, które najmocniej odczuły konsekwencje pandemii i wprowadzanych przez poszczególne państwa obostrzeń.

W skali światowej dość powiedzieć o zamkniętych granicach, zakazach lotów i przymusowych kwarantannach dla przekraczających granicę. Te rozwiązania, choć niezbędne dla opanowania sytuacji epidemicznej, były jednocześnie potężnym ciosem dla sektora usług turystycznych.

Nie dziwi więc, że także i do przedsiębiorców działających w tej branży skierowano pakiety pomocowe, które miały pomóc im zachować miejsca pracy w tym ciężkim okresie. Ta pomoc skierowana została także do mniejszych przedsiębiorców działających w naszym regionie.

Jak wpłynęła na kondycję sektora i wreszcie co sama pandemia zmieniła w jego działalności? Na te i inne pytania odpowiedź uzyskać Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle87". Stowarzyszenie przystąpiło do wykonania projektu "Wpływ pandemii Covid-19 na turystykę w województwie kujawsko-pomorskim".

Raport ten ma za zadanie przybliżyć Czytelnikowi obraz funkcjonowania turystyki  w poszczególnych fazach pandemii. Nadrzędnym aspektem jest scharakteryzowanie i opisanie przeprowadzonego  badania. Dane zebrane zostały w obiektach turystycznych, we Włocławku, w Grudziądzu, powiecie aleksandrowskim, brodnickim, grudziądzkim, lipnowskim i włocławskim. Opisane miejsca to mniejsze ośrodki turystyczne, jednak przyciągające znaczną liczbę turystów.Motywem prowadzenia badania jest próba odtworzenia obrazu sprzed pandemii, w trakcie jej trwania oraz scharakteryzowania form pomocy podjętych przez państwo, a przede wszystkim samorządy – wyjaśniają pomysłodawcy projektu.

W pracy mają zostać opisane straty przedsiębiorców, które ponieśli w związku z wybuchem pandemii, jednak ma ona także ambicję przeanalizowania wpływu rządowej pomocy (zarówno w postaci kolejnych Tarcz Antykryzysowych, jak i Funduszu Inwestycji Samorządowych) na kondycję sektora turystycznego w regionie.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji ORLEN. Warto zauważyć, że w jego ramach powstanie też strona internetowa stowarzyszenia, na której czytelnik będzie mógł zapoznać się z całością projektu.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle87" to organizacja stawiającą sobie za cel organizowanie przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym, wypoczynkowym, turystycznym, gospodarczym, edukacyjnym i ekologicznym, a także działania na rzecz rozwoju turystyki, krajoznawstwa, agroturystyki, sportu i rekreacji. Członkowie Stowarzyszenia chcą w swoich działaniach zwrócić szczególna uwagę na potencjał, jaki niesie ze sobą Wisła na odcinku biegnącym przez Kujawy i Ziemię Dobrzyńską.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz