Kto wybierze deklarację PIT-37?

2020-12-18 20:44:34, Artykuł partnera

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku, o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu Dz.U.2020.1426, tj. z dnia 2020.08.21, ustawodawca zdecydował, że podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w roku podatkowym, według ustalonego wzoru. PIT przygotowuje się od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a jeżeli podatnik złoży je wcześniej (przed 15 lutego) - uznaje się je za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Jednym z obowiązujących wzorów jest PIT-37. Kto może skorzystać z tej deklaracji? Dla kogo będzie to prawidłowy formularz?

Zastosowanie formularza – zasady ogólne

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że PIT-37 został skierowany do osób fizycznych, które rozliczają się na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą prawna rozliczenia jest art. 45 ust. 1 tego aktu prawnego, wskazującego obowiązek przygotowania zeznania.

Wyciąg z przepisów

  1. 45. [Zasady składania zeznań podatkowych]
  2. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

PIT-37 służyć ma osobom, które nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz został również skierowany do osób, które nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych oraz nie są obowiązani doliczać dochodów małoletnich dzieci.

Źródła rozliczne na PIT-37

Broszury informacyjne do zeznań podatkowych wydawane przez Ministerstwo Finansów, mogą być dobrym uzupełnieniem wiedzy wskazującym w praktyce, kto może skorzystać z danego formularza podatkowego. Według broszury PIT-37, deklaracja została skierowana do podatników, którzy uzyskiwali przychody ze źródeł na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tylko za pośrednictwem płatnika (lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów)). PIT-37 dotyczy podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Przykładami tytułów (źródeł), które mogą wskazywać na konieczność wykorzystania PIT-37, są okoliczności uzyskiwania przychodów z tytułu:

1)      wynagrodzenia i inne przychody osiągane ze stosunku pracy oraz stosunków pokrewnych (czyli stosunków służbowych, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej);

2)      przychodów z umów zlecenia, kontraktów menadżerskich, umowy aktywizacyjnej;

3)      należności za pracę skazanych lub tymczasowo aresztowanych;

4)      emerytur, świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych;

5)      rent krajowych (w tym rent strukturalnych oraz socjalnych);

6)      należności z tytułu członkostwa   w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (również innych spółdzielniach jeżeli zajmują się produkcją rolną);

7)      zasiłków (pieniężnych) z ubezpieczenia społecznego;

8)      stypendiów;

9)      przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych;

10)   świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz