Powstanie do końca 2022 roku. Lubraniec doczeka się obwodnicy

2020-10-07 09:09:17, Maciej Kowalczyk

Lubraniec w powiecie włocławskim ma szansę dołączyć do grona miast posiadających obwodnice, dzięki którym uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów został wyprowadzony poza centrum. W poniedziałek (5 października) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy na realizację inwestycji. Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Koszt zadania to 48 milionów złotych.

W dzisiejszej uroczystości podpisania umowy wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, radny województwa Stanisław Pawlak, sekretarz powiatu włocławskiego Piotr Krygier, burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński oraz przewodniczący rady miasta Piotr Sławianowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski, prezes zarządu PBDI Paweł Średniawa i wiceprezes zarządu PBDI Marcin Szerszeń.

Bardzo się cieszę, że wykonawcą inwestycji będzie firma z naszego województwa i dzięki temu środki przeznaczone na to przedsięwzięcie pozostaną w regionie – podkreślał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Obwodnica wybudowana zostanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Początek trasy o długości około 5 kilometrów znajdzie się przed wjazdem do Lubrańca od strony Brześcia Kujawskiego. Prowadzić będzie w pobliżu miejscowości Lubraniec-Parcele i Kolonie Piaski. Nad rzeką Zgłowiączka powstanie nowy most, a w miejscowości Borek obwodnica połączy się z istniejącą trasą nr 270. Zaplanowano budowę dwóch rond - pierwsze powstanie na wjeździe na obwodnicę od strony Brześcia, drugie w miejscowości Borek, na połączeniu istniejącej drogi wojewódzkiej z trasami gminnymi w kierunku miejscowości Zgłowiączka i Marysin. Na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi pojawią wydzielone pasy m.in. do skrętu w lewo.

Trasa otrzyma parametry techniczne drogi o nośności do 11,5 ton na oś. Jezdnia będzie miała szerokość 8 metrów (wraz z opaskami), zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra. Obwodnica objęta zostanie 7-letnią gwarancją. Inwestycja będzie realizowana w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie prac planowane jest do końca roku 2022.

Obwodnice to najlepszy sposób na poprawę komunikacji i bezpieczeństwa w wielu miastach naszego województwa. Będzie to już dziewiąta obwodnica, która powstanie w regionie przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jesienią 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, powiatu włocławskiego i gminy Lubraniec podpisali porozumienie o wspólnym finansowaniu inwestycji. Gmina Lubraniec zobowiązała się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupienia gruntów niezbędnych do realizacji zadania i – podobnie jak powiat włocławski – nieodpłatnego przekazania gruntów inwestorowi.

Równocześnie trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych zadań związanych z gruntownym remontem drogi wojewódzkiej nr 270. Trwają przygotowania do przebudowy 7-kilometrowego odcinka pomiędzy Lubrańcem a Brześciem Kujawskim w ciągu tej trasy. W powiecie włocławskim trwa także remont drogi wojewódzkiej nr 269 na odcinku Chotel–Błenna.

Obwodnica Lubrańca w liczbach:

  • Długość - 5,27 km
  • Szerokość jezdni – 8 m z opaskami bitumicznymi
  • Szerokość poboczy gruntowych - 1,5 m
  • Nośność nawierzchni - 115kN/oś
  • Długość mostu na Zgłowiączce – ok 139 m.

(Inf. pras ZDW w Bydgoszczy/ UMWKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz