Miejsce na 'podium', którego chcielibyśmy uniknąć. Rekord zakażeń w regionie

2020-09-25 15:23:57, Maciej Kowalczyk

162 nowe przypadki SARS-CoV-2 w regionie, to absolutny rekord liczby zakażeń odnotowany w województwie od początku epidemii. Ten wynik plasuje kujawsko-pomorskie w pierwszej trójce województw z najwyższą liczbą zakażeń w Polsce w ciągu minionej doby. Nowe przypadki koronawirusa wykryto też w DPS w Wilkowiczkach.

Sytuacja tu jest szczególnie trudna jeszcze z jednego powodu. W przypadku placówki należącej do starostwa powiatowego we Włocławku pensjonariuszami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W ich przypadku ewentualna hospitalizacja w szpitalach zakaźnych może być mocno utrudniona. Jak informuje sekretarz powiatu włocławskiego Piotr Krygier, póki co nie ma na szczęście takiej konieczności.

Jeżeli chodzi o pracowników, tu odpowiednie decyzje podejmują służby sanitarne, wydając odpowiednie rozstrzygnięcia, jeśli chodzi o kwarantannę. Według mojej wiedzy nie jest to jeszcze zamknięte miejsce, jednak wszystkie środki bezpieczeństwa wymagane przez służby sanitarne zostały przedsięwzięte. Nie mamy też wiedzy, żeby wirus przedostawał się stamtąd na zewnątrz, także uspokajamy mieszkańców okolicznych miejscowości.

Sytuacja jest więc pod kontrolą, choć pozostaje trudna. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zdecydował też o wysłaniu do Wilkowiczek oddziału Wojsk Obrony Terytorialnej, który ma wspomóc pracowników DPS w opiece nad pensjonariuszami.

Wojewoda apeluje też o rozwagę i przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Jak podkreśla efekty rozluźnienia i lekceważenia instrukcji Ministerstwa Zdrowia odbijają się na statystykach zakażeń.

Wydaje się, ze wiele osób przestało wierzyć w koronawirusa i zagrożenia płynące z tej choroby. Dzisiejsze rozprężenie, ilość uroczystości, które w tej chwili się odbywają, niestety bardzo negatywnie wpływają na sytuację w całej Polsce i również w naszym regionie. Te 162 nowe przypadki to bardzo dużo – podkreśla wojewoda – Żeby zapanować nad tą chorobą należy wrócić do dystansu społecznego, do tych maseczek, do stosowania środków ochrony bezpośredniej, czyli płynów dezynfekcyjnych. Starajmy się aby ta choroba się nie rozprzestrzeniała – dodaje.

Wśród 162 osób zakażonych koronawirusem i zdiagnozowanych w ciągu ostatniej doby jest ogółem: 13 osób z Bydgoszczy, 2 z Grudziądza, 6 z Inowrocławia, 20 z Torunia, 4 z Włocławka, 17 z powiatu aleksandrowskiego, 2 z powiatu brodnickiego, 3 z powiatu bydgoskiego, 4  z powiatu inowrocławskiego, 4 z powiatu lipnowskiego, 2 z powiatu mogileńskiego, 4 z powiatu nakielskiego, 3 z powiatu radziejowskiego, 3 z powiatu rypińskiego, 1 z powiatu świeckiego, 14 z powiatu toruńskiego, 1 z powiatu tucholskiego, 1 z powiatu wąbrzeskiego, 20 z powiatu włocławskiego, 11 z powiatu żnińskiego. Sanepid ustala jeszcze dane 24 osób. Trzy kolejne osoby pochodzą zaś spoza województwa kujawsko-pomorskiego (powiaty: chojnicki, kartuski i kutnowski).

Koronawirus w kujawsko-pomorskim (stan na 25.09.2020)

  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 2 097,
  • liczba osób aktualnie w kwarantannie – 5 489,
  • liczba osób objętych nadzorem – 1 426,
  • liczba ozdrowieńców – 1 170,
  • liczba zgonów – 66,
  • liczba pobranych próbek – 165 238.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz