Program 'Klub': 16 klubów z Włocławka z dofinansowaniem

2020-09-24 18:07:32, Maciej Kowalczyk

Wsparcie dla małych i średnich klubów sportowych, to istota Programu „Klub”. Rządowe środki wędrują też do klubów sportowych w regionie. We Włocławku to 16 takich organizacji.

Jednym z klubów, które otrzymały środki z budżetu centralnego jest Uczniowski Klub Sportowy Długosz, działający przy Zespole Szkół Katolickich. 

To jest dla nas duża pomoc – wyjaśnia Krzysztof Łodygowski, nauczyciel wychowania fizycznego w „Długoszu” - Wykorzystujemy różne granty i projekty. To jest program „Klub”, ale nie tylko. Także program SKS i inne programy ministerialne, które są dostępne w ramach Ministerstw Sportu i Turystyki. Dzięki temu młodzież może rozwijać się sportowo niekoniecznie należąc do jakiegoś klubu zawodowego.

160 tysięcy złotych to łączna kwota dofinansowania jaka popłynęła do 16 włocławskich klubów sportowych w ramach rządowego programu. W całym województwie to 242 kluby, do których trafiły blisko 3 miliony złotych. Jak podkreśla Minister Sportu i Turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk, w tym roku rządowe wsparcie otrzymały wszystkie kluby, które prawidłowo złożyły wniosek, co jest szczególnie istotne w czasie, gdy pozyskiwanie sponsorów i innych zewnętrznych źródeł finansowania działalności jest utrudnione z powodu pandemii.

W tym roku ponad 4,9 tysiąca wniosków w całej Polsce zostało zaopiniowanych pozytywnie. Wszystkie te kluby dostały wsparcie – przypominała minister, która dziś odwiedziła uczniów ZSK – Kwoty nie są aż tak duże, ale widzę, że są konieczne. Często kluby, czy trenerzy wykorzystują je niekoniecznie na swoje wynagrodzenia, tylko na pomoc dla zawodników. Na sprzęt, na wyjazdy – dodaje.

O tym, że fundusze dystrybuowane w ramach programu „Klub” są dobrą inwestycją jest przekonana też poseł Joanna Borowiak, która uczestniczyła w czwartkowym spotkaniu:

Troszczymy się o to, żeby nasza młodzież mogła zadbać o swoją sylwetkę, żeby mogła nabyć właściwych postaw, uprawiania sportu, korzystania z tego dobrodziejstwa na co dzień. Dlatego też wspieramy szkoły, wspieramy kluby, przeznaczając środki finansowe na ten cel.

Po te środki chętnie sięgają kluby z całego regionu. W województwie, przypomnijmy, tylko z programu „Klub” skorzystały 242 podmioty. Zainteresowanie z roku na rok rośnie.

Bardzo się cieszę, że kluby w naszym regionie bardzo chętnie korzystają z różnych możliwości. Zawsze powtarzam, ze trzeba też chcieć. Trzeba też się starać, trzeba składać wnioski. Trzeba o te środki zawalczyć - zachęca Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Anna Gembicka.

Nie licząc środków przyznanych klubom w naborze wniosków na rok 2020, od początku funkcjonowania programu (2016) na program „Klub” przeznaczono 144 miliony złotych.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz