Miasto inspiruje. Nowa wystawa w GSW

2020-09-22 13:56:36, Maciej Kowalczyk

W październiku sale wystawowe włocławskiej Galerii Sztuki Współczesnej wypełnią dzieła, których inspiracją jest miasto. Przy Miedzianej zobaczyć będzie można prace (m.in.) Zbigniewa Blukacza, Janusza Dziurawca i Laury Jerzak.

Miasto jest przestrzenią ludzkiego życia. Kreują je ludzie, kształtują rzeczy i zjawiska, określają: architektura, zasoby naturalne, położenie, klimat, topografia, historia, religia. Elementy te tworzą niepowtarzalną aurę miasta. Motyw miasta obecny jest w kulturze i sztuce. Inspiruje literaturę, teatr, film, sztuki plastyczne.

Wystawa, do której zaproszono ośmioro artystów, podejmuje próbę odpowiedzi na pytania, w jaki sposób temat miasta pojawia się w aktualnej sztuce i jakie budzi refleksje. Podstawą pokazu jest różnorodność: doświadczeń i postaw twórczych, sposobów ekspresji, wartości plastycznych, tematów, formatów. Pokaz budują przede wszystkim obrazy malarskie, ale zobaczymy też barwne ryciny i czarno–białe rysunki olejne.

Artyści zaproszeni do wystawy: Zbigniew Blukacz, Janusz Dziurawiec, Laura Jerzak, Przemysław Klimek, Paweł Lewandowski-Palle, Gabrielę Leśniok, Jarosław Lewera, Anna Libera, w swoich pracach odnoszą się do różnych aspektów i tożsamości miasta. Zobaczymy, m.in. widoki miast, ruch i gwar ulicy, obrazy odwołujące się do architektury, pamięci, dziedzictwa religijnego, kulturowego.

Wystawa jest wizualną opowieścią o mieście i refleksją o współczesności.

(Inf. prasowa GSW)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz