Zamknij X

Wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców

2020-09-16 09:44:37, Maciej Kowalczyk

Coraz więcej obcokrajowców legalnie pracuje w Polsce. Obecnie jest ich ponad 658 tys. Jeszcze dwa miesiące temu było ich o blisko 53 tys. mniej. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS, większość stanowią obywatele Ukrainy, to 481 tys. Na drugim miejscu są Białorusini w liczbie 44, tys. Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 10,5 tys. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Również w województwie kujawsko-pomorskim wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców. Obecnie jest ich blisko 22,7 tys. To prawie o 2 tys. więcej niż w czerwcu. W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Ukrainy, których jest ponad 18,3 tys. Kolejni, co do liczby są Białorusini (849), obywatele Mołdawii (540) i Gruzji (366) – wymienia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ciekawe w naszym regionie pracują również mieszkańcy z innych zakątków świata. To osoby pochodzące m.in. z Chin, Mongolii czy Meksyku – dodaje rzeczniczka.

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a niewielka część z nich, bo zaledwie 3 proc. decyduje się na własny biznes. Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń. W województwie kujawsko-pomorskim na prowadzenie własnej firmy zdecydowało się jedynie 596 osób, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Niemcy i Białorusini.

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w woj. kujawsko-pomorskim (dane na 31.08.2020 r.)

  • Oddział ZUS w Bydgoszczy – 14 402 ( w tym 12 030 Ukraińców)
  • Oddział ZUS w Toruniu – 8 284 ( w tym 6 307 Ukraińców)

(Inf. prasowa ZUS)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz