Zamknij X

Europejskie Dni Dziedzictwa w muzeum. Zwiedzanie i dyskusja o historii

2020-09-15 12:17:47, Maciej Kowalczyk

W minioną sobotę w Muzeum Historii Włocławka odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkanie było połączone z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie czasowej „Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.”

Ekspozycja przygotowywana została w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej i walk o Włocławek w sierpniu 1920 r. Na wystawie wykorzystano szereg materiałów archiwalnych, m.in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku oraz zbiorów prywatnych. Prezentowane są na niej liczne fotografie i dokumenty archiwalne, mapy, broń, wspomnienia uczestników oraz opisy walk, które toczyły się pod Włocławkiem w dniach 14-19 sierpnia 1920 r. 

Możliwość obejrzenia tych historycznych pamiątek, w zamierzeniu organizatorów była tylko pretekstem do dyskusji na temat wydarzeń z sierpnia 1920 roku, zwłaszcza w ich włocławskim aspekcie.

Temat jest cały czas aktualny. Cały czas odkrywamy wiele nowych faktów, historii z tym związanych. To jest dobra okazja by zapoznać się z kawałkiem historii naszego miasta i naszego regionu, który świetnie wpisuje się w historię ogólnopolską – wyjaśnia Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa nosiła tytuł: „Moja droga”

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz