
Któż z Włocławian nie kojarzy Poradni Dermatologicznej przy ul. Stodólnej 70 ? Mieści się w tym samym miejscu od kilkudziesięciu lat. Pod koniec XIX wieku, w 1880 roku, nieruchomość tę kupił Gutmejer od małżeństwa Wilczyńskich. Dwa lat później w tym miejscu znajdowały się: parterowy dom z cegły na zaprawie wapiennej kryty dachówką.
Dom posiadał poddasze mieszkalne. Murowana przybudówka i kuchnia pokryta papą, sufit z belek drewnianych, drewniane ustępy, drewniana drewutnia oraz sad.
W 1911 roku nieruchomość tę zakupiło Towarzystwo Wspomagania Biednych Żydów. W 1922 roku postanowiono nadbudować piętro nad budynkiem i urządzić szpital położniczy. Autorem projektu był inżynier Olszakowski. Budowa została ukończona nieco później niż projektowano, bowiem w 1925 roku, Stefan Narębski zaprojektował nawiązującą do klasycyzmu petersburskiego elewację szpitala. W rezultacie została ona nieco zmieniona. Nad piętrem umieszczono ażurową galeryjkę i słupki ze sterczynami pomiędzy osiami.W 1928 roku dołączono do szpitala oficynę mieszkalną. Po wojnie w 1954 r. szpital został przebudowany na oddział zakaźny a w latach sześćdziesiątych na dermatologiczny.
Opracował Sławomir Kukiełczyński na podstawie materiałów archiwalnych, udostępnionych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu - Delegatura we Włocławku
Uczestnicy konkursu proszeni są o sfotografowanie kamienicy w taki sposób lub taką techniką, która będzie wyróżniała ją pod kątem artystycznym, nowatorskim (np. sfotografowanie przez szyby samochodu, zaparkowanego naprzeciwko lub odbicie budynku w bocznym lusterku samochodu, w odbiciu kałuży albo w półcieniu itp.). Liczymy na pomysłowość autorów zdjęć i przesyłanie ich (3-5) pod wskazany adres: fundacja@ksw.wloclawek.plz dopiskiem „zdjęcie na konkurs – Każda kamienica, to kawał historii”. Regulamin konkursu fotograficznego znajduje się na fejsbukowym profilu kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” i na stronie Organizatora konkursu - www.fundacjavladislawia.pl
(Inf. prasowa Śródmieście Cafe)
Komentarze (0)